Niemcy wstrzymują redukcję feed-in tariff

Niemcy wstrzymują redukcję feed-in tariff
Nick Perretti, flickr cc-by-2.0

Wbrew powszechnym oczekiwaniom Bundesrat wstrzymał implementowanie planu redukcji stawek na sprzedaż energii w ramach programu feed-in tarrif (FIT). {więcej}

Planowane na 1 lipca obniżenie dofinansowania dla producentów energii słonecznej za naszą zachodnią granicą będzie musiało prawdopodobnie poczekać. Bundesrat nie przyjął planu redukcji programu FIT i odesłał go do uzgodnień parlamentarnych.

O redukcji programu feed-in tarrif zdecydowała w maju niższa izba niemieckiego parlamentu. Posłowie Bundestagu postanowili obniżyć taryfy w ramach FIT o 11 proc. – dla właścicieli paneli fotowoltaicznych znajdujących się w miejscach poprzemysłowych, a także o 16 proc. dla instalacji znajdujących się na dachach prywatnych domów.

REKLAMA

W opinii ekspertów redukcja feed-in tarrif oznaczałaby spore kłopoty dla rodzimego przemysłu solarnego, który i tak nie jest w najlepszej kondycji – m.in. na skutek globalnego kryzysu, spadku cen paneli i rosnącej konkurencji.

Wstrzymanie redukcji FIT przez Bundesrat spowodowało znaczący wzrost notowań niemieckich potentatów działających w branży fotowoltaiki. Akcje Q-Cells czy Solarworld wzrosły o ok. 10 proc.

REKLAMA

Jakkolwiek, implementowanie redukcji FIT jest przesądzone – Bundesrat nie może jej odrzucić. W niemieckiej branży solarnej pojawiła się jednak nadzieja, że w ostatecznej wersji planu, niemieccy posłowie złagodzą jego założenia.

Redukcja FIT to kolejny gorący temat w obecnej debacie publicznej w Niemczech – szczególnie w krajach związkowych byłego NRD, gdzie przemysł solarny jest bardzo ważną częścią gospodarki.

Niemniej jednak, wielu polityków – szczególnie wśród Chrześcijańskich Demokratów, rządzącej partii kanclerz Angeli Merkel – jest zdania, że rodzima branża solarna jest zbyt łaskawie traktowana przez niemieckie władze.

Więcej o planach redukcji programu feed-in tarrif czytaj tutaj.


Red. Gramwzielone.pl