Podatek od paneli słonecznych na „solarnych baronów”

Nadchodzi koniec dobrych czasów dla właścicieli farm fotowoltaicznych w Czechach. Tamtejszy rząd chce nałożyć na nich bezprecedensowe regulacje. {więcej}

Rząd w Pradze w sytuacji dużego deficytu wydatków publicznych szuka oszczędności w branży energii odnawialnej. Czeskie ministerstwo środowiska wstrzymało niedawno program dopłat do ekologicznych inwestycji dla gospodarstw domowych, a teraz chce oszczędzać kosztem producentów energii elektrycznej na farmach solarnych.

Czeski parlament rozważa właśnie wprowadzenie zaproponowanego przez rząd podatku od instalacji fotowoltaicznych. Jeśli czescy posłowie wyrażą zgodę na jego implementowanie, zacznie on obowiązywać od stycznia 2011 roku. Co więcej, nowy podatek ma mieć retroaktywny charakter, tzn. ma działać wstecz -zostaną nim objęci także właściciele już działających elektrowni PV.

REKLAMA

Podatek ma uderzyć w tzw. solarnych baronów. Mianem tym są określani za naszą południową granicą operatorzy farm fotowoltaicznych o mocy powyżej 30 kW. To właśnie ich czeskie media obwiniają za podwyżki cen prądu, które mają zostać wprowadzone od początku przyszłego roku.

Właściciele dużych, przemysłowych instalacji PV mają płacić 26-procentowy podatek od dochodów. Jeśli zostanie on wprowadzony, będzie to regulacja nie mająca precedensu w całej Unii Europejskiej. Nowy podatek obejmie właścicieli instalacji zbudowanych od początku 2009 roku.

REKLAMA

Zmiany dotyczące fotowoltaiki, jakie chce wprowadzić rząd w Pradze, obejmują też m.in. wstrzymanie ulg podatkowych dla inwestorów czy adaptację nowego systemu feed-in tariff, który ma wejść w życie w marcu 2011 r., a który będzie premiował tylko instalacje montowane na dachach o mocy nieprzekraczającej 30 kW.

Ponadto, o 500 proc. mają zostać podniesione opłaty dla użytkowników naziemnych instalacji fotowoltaicznych, co ma zniechęcić inwestorów do budowania dużych, przemysłowych farm słonecznych.

Rynek energii słonecznej u naszych południowych sąsiadów rozwijał się w ostatnich latach w bardzo szybkim tempie dzięki wprowadzeniu przez czeski rząd programu feed-in tariff. W sytuacji, gdy podatek od produkcji energii słonecznej zostanie wprowadzony, de facto będzie to znaczącym uszczupleniem zysków, które czeski rząd zagwarantował uprzednio w ramach feed-in tariff na 20 lat.

Jak twierdzi CZEPHO – organizacja zrzeszająca przemysł fotowoltaiczny w Czechach, nowy podatek będzie oznaczał duże kłopoty dla wielu producentów energii słonecznej. – Jesteśmy przekonani, że wprowadzenia nowych regulacji nie przetrwa ponad 50 proc. właścicieliprzemysłowych instalacji solarnych – przekonuje Han Hlavac, przedstawiciel CZEPHO.


pp. Gramwzielone.pl