Gdzie najlepiej instalować panele słoneczne?

Jak wygląda ranking 30. najlepszych  rynków do inwestowania w  instalacje słoneczne typu PV i CSP, i czy jest w nim także nasz kraj? {więcej}

W raporcie „Renewable energy country attractiveness indices” analitycy Ernst & Young przedstawili osobny ranking poświęcony atrakcyjności poszczególnych państw pod kątem inwestycji w energetyce solarnej. W rankingu wzięto pod uwagę wyłącznie instalacje PV i CSP.

Wg E&Y, najatrakcyjniejszym rynkiem do inwestowania w instalacje solarne jest USA. Eksperci firmy konsultingowej podkreślają, że w Stanach Zjednoczonych w najbliższym czasie rozwijać się będą zwłaszcza projekty typu CSP. Za Oceanem powstaną m.in. tak duże farmy solarne jak: Beacon Solar (250 MW), Ivanpah Solar (392 MW), Calico (664 MW), czy największe na świecie – Blythe Solar (1 GW) i Genesis Solar/Imperial Valley Solar (w sumie 959 MW).

REKLAMA

Drugie miejsce w rankingu Solar Indices at November 2010 przypadło Indiom stojącym u progu prawdziwego boomu na instalacje solarne, który będzie efektem implementowania rządowego programu, tzw. Narodowej Misji Solarnej. W jej pierwszej fazie powstanie 1,3 GW farm słonecznych, a docelowo Hindusi chcą wybudować 20 GW farm solarnych.

REKLAMA

Na trzecim miejscu uplasowały się Włochy, a na czwartym Hiszpania – mimo rządowych planów dotyczących dużych redukcji stawek w ramach programu feed-in tariff dla producentów energii z naziemnych instalacji fotowoltaicznych. Hiszpania jest globalnym liderem pod względem zainstalowanych mocy CSP. Na Płw. Iberyjskim działa obecnie 432 MW elektrowni tego typu – o 10 MW więcej niż w USA. Autorzy raportu podkreślają, że w trakcie konstrukcji jest w Hiszpanii 20 farm typu CSP, a kolejnych 30 dostało już pozwolenia na budowę.

Dopiero na piątym miejscu w rankingu solarnym znalazły się Chiny, które są liderem ogólnej klasyfikacji w zakresie atrakcyjności rynków zielonej energii. Stosunkowo odległe miejsce (7.) przypada także Niemcom, globalnemu liderowi w zakresie zainstalowanych mocy w instalacjach fotowoltaicznych. W pierwszej dziesiątce rankingu jest jeszcze Grecja, Japonia, Australia i Francja.

Co ciekawe, mimo znikomej aktywności rynku fotowoltaicznego, a także zerowej – pod względem instalacji CSP, Polska uplasowała się w rankingu Solar Indices na 22. miejscu.


Red. Gramwzielone.pl