Chińczycy budują farmy słoneczne w Europie

Chińskie firmy już nie tylko dostarczają do Europy swoje kolektory czy panele PV, ale także realizują inwestycje typu green field. W Bułgarii Chińczycy otworzyli swoją pierwszą farmę solarną. {więcej}

Pod koniec listopada w pobliżu bułgarskiego miasta Ihtiman, 40 kilometrów na południe od Sofii, odbyła się inauguracja farmy fotowoltaicznej o mocy 2 megawatów, którą wybudowali Chińczycy.

Budowa instalacji solarnej trwała 7 miesięcy i zrealizowały ją chińskie firmy Polar Photovoltaics i Wiscom. Koszt inwestycji oszacowano na 7 mln USD.

REKLAMA
REKLAMA

Obecny na uroczystości otwarcia ambasador Chin w Bułgarii, Guo Yezhou, zapewniał, że w obszarze energetyki słonecznej jest wiele miejsca na współpracę pomiędzy bułgarskimi firmami i partnerami z Chin, a szef firmy Wiscom, Ge Ning, powiedział, że liczy na kolejne inwestycje z zakresu fotowoltaiki w Bułgarii.

Depeloperzy farm słonecznych w Bułgarii mogą liczyć na sprzedaż wyprodukowanej przez siebie energii po preferencyjnych cenach, w ramach obowiązującego w tym kraju systemu feed-in tariff.

Operatorzy instalacji PV za wyprodukowaną przez siebie 1 kilowatogodzinę energii otrzymują dodatkowo 0,42 euro – w przypadku farm o mocy nieprzekraczającej 5 kW, natomiast w instalacjach większych niż 5 kW – 0,38 euro. Bułgarski rząd gwarantuje obowiązywanie systemu feed-in tariff przez 25 lat.

gramwzielone.pl