REKLAMA
 
REKLAMA

Padł nowy rekord świata sprawności ogniwa TOPCon

Padł nowy rekord świata sprawności ogniwa TOPCon
fot. YouTube/DAS Solar

Chiński producent DAS Solar poinformował, że ustanowił nowy wynik sprawności ogniwa fotowoltaicznego wykonanego w technologii TOPCon 4.0. Jak czytamy w komunikacie, producent twierdzi, że swoim osiągnięciem ustanowił nowy rekord świata w zakresie sprawności ogniw TOPCon.

W maju tego roku chiński producent poinformował o osiągnięciu wówczas rekordowego wyniku sprawności dla ogniwa TOPCon, który wynosił 26,24 proc. Kilka miesięcy później DAS Solar zalicza kolejny sukces, bijąc własny wynik.

Coraz większy potencjał TOPCon

W ostatnim komunikacie firma poinformowała o ustanowieniu nowego, rekordowego na skalę świata wyniku sprawności dla ogniwa krzemowego wykonanego w technologii TOPCon 4.0. Nowy globalny rekord wynosi obecnie 26,33 proc.

REKLAMA

Producent tłumaczy, że poprawa wyniku sprzed pięciu miesięcy była możliwa dzięki kolejnym udoskonaleniom, które pozwoliły poprawić wartość prądu zwarciowego ogniwa i końcowo współczynnik wypełnienia. Ogniwo TOPCon 4.0 opiera się na interfejsie Poly-Si/SiOx/c-Si, co – jak pisze w swoich materiałach DAS Solar – pozwala na zmniejszoną rekombinację nośnika na granicy faz metal/krzem.

Rekordowa sprawność została odczytana dla ogniwa fotowoltaicznego o powierzchni 333,4 cm2 i potwierdził ją Instytut Metrologii Fujian w Chinach.

Warto dodać, że obecnie chińska firma prowadzi intensywne prace nad wdrożeniem technologii TOPCon 4.0 do masowej produkcji. W planach są kolejne prace nad podwyższeniem sprawności ogniwa, a tempo rozwoju, jak twierdzą przedstawiciele firmy, przewyższa ich oczekiwania.

Konkurencja nie śpi

Inny chiński producent ogniw i modułów fotowoltaicznych – DAH Solar – poinformował na początku września o pobiciu swojego własnego rekordu sprawności dla ogniwa wykonanego w technologii TOPCon. Ustanowiony przez DAH wynik wynosi 26,05 proc. i jest to kolejny przykład wskazujący na bardzo szybki rozwój wspomnianej technologii.

REKLAMA

DAH Solar już trzykrotnie w tym roku ogłaszał poprawę sprawności swojego ogniwa fotowoltaicznego wykonanego w technologii TOPCon.

Zarówno w ofercie DAH Solar, jak i DAS Solar dostępne są już moduły oparte na ogniwach wykonanych w technologii TOPCon. Na najnowsze modele, z najmocniejszymi ogniwami, na pewno musimy jeszcze poczekać, jednak na stronie DAS Solar dostępny jest obecnie moduł z serii D-Max, który osiąga maksymalną moc 630 W i sprawność 22,5 proc. Wymiary tego modułu wynoszą 2465 x 1096 x 35 mm, a jego masa to 35 kg.

DAH Solar oferuje bardzo podobny produkt, również oparty na ogniwach TOPCon. o maksymalnej mocy 630 W i nieco wyższej sprawności, wynoszącej 22,53 proc. Wymiary omawianego modułu wynoszą 2465 x 1134 x 30 mm, a masa jest równa 35 kg.

Obydwa wymienione moduły fotowoltaiczne są dostępne w sprzedaży.

W listopadzie zeszłego roku chiński producent ogniw i paneli fotowoltaicznych LONGi ogłosił osiągnięcie rekordu sprawności pełnowymiarowego ogniwa wykonanego wyłącznie z krzemu. Na pełnowymiarowym ogniwie chińskiego producenta niemiecki instytut ISFH zmierzył sprawność 26,81 proc. To nowy globalny rekord sprawności ogniwa wykonanego z krzemu.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA