REKLAMA
 
REKLAMA

DAH Solar ustanawia swój nowy rekord sprawności dla ogniwa TOPCon

DAH Solar ustanawia swój nowy rekord sprawności dla ogniwa TOPCon
Fot. DAH Solar

Chiński producent pochwalił się podniesieniem sprawności swojego ogniwa fotowoltaicznego TOPCon. Produkty DAH Solar zostały docenione na tegorocznych targach Intersolar.

Chiński producent ogniw i modułów fotowoltaicznych poinformował w ostatnim komunikacie o zwiększeniu sprawności swojego ogniwa TOPCon w produkcji masowej. Należy podkreślić, że DAH Solar nie ustanowił światowego rekordu sprawności dla tego typu ogniw, lecz osiągnięty przez niego wynik niewątpliwie stawia chińskiego producenta w światowej czołówce.

Ponad 26 proc.

Świetny wynik sprawności ogniw fotowoltaicznych wykonanych w technologii TOPCon, wynoszący 26,05 proc., został osiągnięty dzięki zastosowaniu przez DAH Solar technologii laserowej SE (Selective Emitter).

REKLAMA

Firma przez ostatnie miesiące ustanawiała i biła własne rekordy sprawności ogniw fotowoltaicznych. W pierwszej połowie czerwca opublikowano informację o ustanowieniu rekordu sprawności na poziomie 25,4 proc. (nie stosując wówczas technologii SE). Pod koniec tego samego miesiąca podano aktualizację, że nowy rekord to 25,8 proc. Teraz DAH Solar ogłasza kolejny sukces. Nie znamy jeszcze bardziej szczegółowych informacji na temat samego ogniwa, nie wiadomo też, kiedy do sprzedaży wejdą bazujące na nim moduły fotowoltaiczne.

Mocna reprezentacja TOPCon

Na stronie producenta dostępna jest długa lista modułów fotowoltaicznych z ogniwami w technologii TOPCon. Najmocniejszym przedstawicielem tej klasy jest bifacjalny moduł z serii DHN-78X16/DG-600~630W o mocy 630 W i sprawności 22,54 proc.

Wymiary modułu fotowoltaicznego wynoszą 2465 x 1134 x 30 mm, a masa jest równa 35 kg. Moduł charakteryzuje się napięciem obwodu otwartego na poziomie 56 V, a prąd zwarciowy wynosi 14,2 A. Współczynnik temperaturowy mocy wynosi w tym wypadku -0,3 proc./st. C, co nie jest wynikiem rekordowym na tle konkurencji.

Moduł fotowoltaiczny objęty jest 12-letnią gwarancją producenta oraz 30-letnią gwarancją wydajności, która po wspomnianym okresie ma wynosić min. 87,4 proc. wartości początkowej.

REKLAMA

DAH Solar dostrzeżony na Intersolar

Wysiłki chińskiego producenta zmierzające do dostarczania na rynek najbardziej innowacyjnych produktów PV zostały docenione przez jury na ostatnich targach Intersolar, które odbyły się w czerwcu w Monachium. Moduły DAH Solar znalazły się wśród finalistów konkursu Intersolar AWARD 2023 w kategorii Fotowoltaika. Choć nie zdobyły nagrody głównej (nie znalazły się w pierwszej trójce), to warto wspomnieć o opracowanej technologii.

Otóż chiński producent wytwarza moduły w technologii full-screen, która polega na zminimalizowaniu szerokości ramy aluminiowej, tak że jest praktycznie niewidoczna. Takie rozwiązanie ma zasadniczo dwie funkcje. Po pierwsze podnosi estetykę modułu, dając efekt, jakby na przedniej stronie modułu była jedynie tafla szkła przykrywająca poszczególne komponenty modułu.

Po drugie full-screen zapewnia mniejsze osadzanie się zabrudzeń na powierzchni modułu. Niewielki obszar ramy widoczny na wierzchniej stronie modułu jest bowiem połączony ze szkłem praktycznie bez żadnego uskoku, co minimalizuje ryzyko zatrzymywania się zanieczyszczeń powstałych w normalnych warunkach eksploatacji.

W ofercie DAH Solar znajduje się obecnie szereg modułów full-screen w różnych odmianach: w srebrnej ramie, w czarnej ramie, full-black, a także bifacial.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

od 4 lat beeIN jest oficjalnym dystrybutorem DAH SOLAR
największy wybór paneli DAH w PL

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA