Chińczycy biją rekord sprawności krzemowego ogniwa fotowoltaicznego

Chińczycy biją rekord sprawności krzemowego ogniwa fotowoltaicznego
fot. LONGi

Chiński producent LONGi pobił wieloletni rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego wykonanego wyłącznie z krzemu. Co ciekawe, jest to pierwszy tego rodzaju rekord, który należy do producenta z Chin mimo że producenci z Państwa Środka od lat dominują w przemyśle fotowoltaicznym, nadając tempo rozwojowi technologii PV.

Jeden z największych na świecie producentów ogniw i paneli fotowoltaicznych – LONGi – ogłosił osiągnięcie rekordu sprawności pełnowymiarowego ogniwa wykonanego wyłącznie z krzemu.

Do tej pory rekord sprawności ogniwa słonecznego wykonanego tylko z krzemu, który został wpisany do bazy rekordów prowadzonej przez amerykański insytut National Renewable Energy Laboratory (NREL), należał do japońskiej firmy Kaneka i wynosił 26,7 proc. Ten rekord został ustanowiony już pięć lat temu i mimo że w ostatnich latach przemysł fotowoltaiczny rozwijał się intensywnie, wynik ten nie został dotychczas pory poprawiony przez żadnego producenta.

REKLAMA

Nowy globalny rekord

Rekord ustanowiony przez Japończyków został teraz pobity przez LONGi. Na pełnowymiarowym ogniwie dostarczonym przez chińskiego producenta niemiecki instytut ISFH zmierzył sprawność 26,81 proc. – i jest to nowy globalny rekord sprawności ogniwa wykonanego z krzemu.

Lepszy wynik, jeśli chodzi o ogniwo krzemowe, został osiągnięty przez firmę Amonix. Na ogniwie dostarczonym przez tego producenta zmierzono sprawność aż 27,6 proc. – jednak w tym przypadku zastosowano soczewkę, która dodatkowo zwiększyła konwersję promieniowania słonecznego w energię elektryczną.

 

LONGi niestety nie podał więcej szczegółów na temat rekordowego ogniwa. Chiński producent zapewnił jednak, że pochodziło ono z seryjnej produkcji.

REKLAMA

Co ciekawe, rekord został osiągnięty nie z wykorzystaniem ogniwa TOPCon, które ostatnio zdobywa coraz silniejszą pozycję w globalnym przemyśle fotowoltaicznym, ale zastosowano ogniwo wielozłączowe (HJT, Heterojunction). To technologia zaliczana do potencjalnych następców dominującej nadal na rynku solarnym technologii ogniw PERC, ale droższa i trudniejsza we wdrożeniu do seryjnej produkcji niż ogniwa TOPCon.

Rozwój ogniw wielozłączowych

Zespół naukowców LONGi wykonał w ostatnich latach ogromne postępy, jeśli chodzi o rozwój ogniw HJT. Jeszcze w połowie zeszłego roku ogłoszony przez nich rekord sprawności wynosił 25,26 proc., co oznacza, że w ciągu kilkunastu miesięcy Chińczycy poprawili sprawność ogniw HJT o 1,55 pkt proc.

– Poprawa sprawności i redukcja kosztu LCOE to stały przedmiot prac przemysłu fotowoltaicznego. Nawet zwiększenie sprawności ogniwa o 0,01 proc. wymaga ogromnego wysiłku – komentuje Li Zhenguo, założyciel i CEO LONGi.

Udział ogniw wykonanych z krzemu stanowi niemal 95 proc. rynku fotowoltaicznego, co oznacza, że znajdują się one niemal we wszystkich instalowanych na świecie panelach PV (kilka procent to ogniwa cienkowarstwowe).

Obecnie najwydajniejszy panel fotowoltaiczny wykonany z krzemowych ogniw HJT, który jest dostępny na rynku, ma sprawność 22,53 proc. To moduł chińskiej firmy Huasun.

Większą sprawność mają cztery modele dostępnych komercyjnie modułów fotowoltaicznych. Numerem jeden jest obecnie moduł LONGi bazujący na krzemowych ogniwach wykonanych w technologii określanej jako HPBC (22,8 proc.). Podobną sprawność, rzędu 22,8 proc., ma moduł firmy Maxeon wykorzystujący ogniwa IBC, a trzeci – ze sprawnością 22,65 proc. – jest moduł JinkoSolar bazujący na krzemowych ogniwach TOPCon.

Wysokowydajne moduły bazujące na ogniwach HJT mają w swojej ofercie także m.in. Canadian Solar (22,5 proc.) oraz REC (22,3 proc.).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.