Na dachach francuskiego lotniska powstał system PV o mocy 4,5 MW

Na dachach francuskiego lotniska powstał system PV o mocy 4,5 MW
Instalacja fotowoltaiczna na dachu lotniska w Montpellier. Fot. SolarWorld

Na dachach parkingów międzynarodowego lotniska w Montpellier powstały instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy aż 4,5 MW. To jeden z największych systemów fotowoltaicznych na świecie, który zrealizowano na tzw. carportach, czyli zadaszeniach parkingów. 

Panele fotowoltaiczne na terenie lotniska w Montpellier zainstalowano na zadaszeniach pokrywających 1,8 tys. miejsc parkingowych.

Instalacja fotowoltaiczna złożona z ok. 16 tys. monokrystalicznych modułów fotowoltaicznych, które dostarczył SolarWorld, każdy o mocy 280 W, ma produkować rocznie ok. 6,2 GWh energii elektrycznej. 

REKLAMA

Produkowana przez nią energia posłuży m.in. do zasilenia samochodów elektrycznych, dla których na terenie lotniska zainstalowano stacje ładowania.

REKLAMA

Jak zapewnia SolarWorld, aby sprostać względom bezpieczeństwa i uniknąć efektu odbijania światła, który mógłby stanowić zagrożenie na skoncentrowanego na lotnisku ruchu lotniczego, w instalacji wykorzystano moduły pokryte specjalnym, antyrefleksyjnym szkłem.

Instalacje fotowoltaiczne dostarczają już także energię dla innych lotnisk na świecie. Największa z nich powstała na terenie międzynarodowego lotniska Koczin w Indiach, gdzie panele fotowoltaiczne w ilości 46,15 tys. sztuk zostały rozmieszczone na terenie około 18 hektarów, a całkowita moc farmy fotowoltaicznej na lotnisku w Koczin wynosi 12 MW. Władze lotniska położonego w południowym indyjskim stanie Kerala chwalą się, że będą pierwszym na świecie tego rodzaju obiektem, który będzie funkcjonować wyłącznie dzięki energii słonecznej.

Z kolei w Polsce energię z własnej instalacji fotowoltaicznej wykorzystuje lotnisko w Jasionce. Na budynkach administracyjnych podrzeszowskiego lotniska zamontowano system PV, którego moc nominalna wynosi niemal 450 kW i który powstał na powierzchni 2,5 tys. m2. Część paneli zintegrowano z elewacją budynku, wykonując z ich wykorzystaniem także specjalne, fotowoltaiczne żaluzje. Dzięki temu instalacja fotowoltaiczna na lotnisku w Jasionce, którą wykonała rzeszowska firma ML System, to jeden z pierwszych w Polsce przykładów wykorzystania tzw. Building Integrated Photovoltaics (BIPV).

gramwzielone.pl