Energia z fotowoltaiki zbyt tania dla banków?

Energia z fotowoltaiki zbyt tania dla banków?
Fot. BlackRockSolar

Aukcje w Chile, dedykowane projektom fotowoltaicznym, doprowadziły do przyznania licencji na produkcję energii po rekordowo niskich cenach. Banki, bez których realizacja tych projektów nie będzie możliwa, podchodzą jednak do nich sceptycznie. Problem z uzyskaniem finansowania mogą mieć również inwestorzy, którzy wygrali aukcje na innych rynkach, oferując wyjątkowo niskie ceny za energię z PV. 

Systemy aukcyjne jako mechanizm wsparcia inwestycji w fotowoltaikę, który wdrażają kolejne kraje, prowadzi – zgodnie z założeniami – do obniżenia cen energii, które oferują w aukcjach inwestorzy.

Ceny w przypadku zwycięskich ofert są jednak czasem tak niskie, że realizacja projektów może wydawać się wątpliwa.

REKLAMA

Krajem, w którym osiągane są jedne z najniższych na świecie cen oferowanych przez inwestorów chcących budować farmy fotowoltaiczne, jest Chile.

W ostatnio organizowanej aukcji w Chile nagrodzono projekty, w przypadku których zaoferowano ceny na poziomie zaledwie 29,1 USD/MWh (Solarpack Corp. Tecnologica) oraz 41,1 USD/MWh (Mainstream Renewable Power Ltd). 

Projekt fotowoltaiczny o mocy 120 MW hiszpańskiej firmy Solarpack, realizowany za pośrednictwem spółki Maria Elena Solar SA, zakłada sprzedaż energii w ilości 280 GWh rocznie. W kontrakcie ma być zastrzeżone, że energia z tej farmy fotowoltaicznej będzie sprzedawana w godzinach od 8 do 18.

Zgodnie z wymogami aukcji, produkcja energii ma się rozpocząć najpóźniej w 2021 r. i potrwać do roku 2040. Deweloper zakłada uruchomienie produkcji wcześniej, już w roku 2019.

Chilijskie władze uznały ostatnią aukcję, w której w przypadku zwycięskich projektów zaproponowano tak niskie ceny za energię, jako sukces. Pytanie, czy realizacja inwestycji przy tak niskich przychodach ma sens i czy ten sens dostrzegą instytucje, u których inwestor musi poszukać finansowania.

Sceptycznie na ten temat wypowiadają się cytowani przez Bloomberga przedstawiciele chilijskiego sektora finansowego. – Możesz mieć problem ze sfinansowaniem tych projektów, ponieważ ostatecznie i tak ryzyko jest po stronie banku – mówi jeden z nich.

REKLAMA

Bloomberg zwraca uwagę, że problemy z realizacją swoich projektów mają nawet inwestorzy, którzy we wcześniejszych aukcjach zabezpieczyli ceny na poziomie bliskim 80 USD/MWh, a także podkreśla, że dynamiczny rozwój elektrowni fotowoltaicznych w Chile już teraz skutkuje sytuacjami, w których – w określonych częściach kraju nieposiadającego jednolitego systemu energetycznego – w okresach dużego nasłonecznienia ceny energii  na rynku spot spadają do zera.

Usiłujemy zrozumieć zmiany na rynku, ale nie damy się zwariować i nie będziemy finansować projektów, które nie są atrakcyjne – mówi cytowany przez Bloomberga przedstawiciel chilijskiego oddziału Banco Santander.

Inwestorzy, na których powołuje sie Bloomberg, nie tracą jednak nadziei na domknięcie finansowania i zrealizowanie swoich projektów.

Te ceny to nowy standard dla źródeł odnawialnych globalnie. W ubiegłym roku mówiono, że te ceny są zbyt niskie i że nie domkniemy finansowania, ale to robimy – komentuje na łamach Bloomberga przedstawiciel jednej z firm, która wygrała organizowaną w Chile aukcję.

Blomberg zaznacza jednak, że część inwestorów ustalało ceny zgłaszane do aukcji na podstawie prognoz, zgodnie z którymi koszty inwestycji spadną jeszcze do momentu, w którym będzie rozpoczynana budowa. W niektórych przypadkach inwestorzy mają na to czas nawet do roku 2021.

Chile nie jest bynajmniej wyjątkiem pod względem osiąganych w krajowych aukcjach cen za energię z fotowoltaiki.

Wcześniej najniższą cenę zanotowano w przypadku kolejnej edycji aukcji dla ogromnego kompleksu fotowoltaicznego, który ma powstać w Dubaju i który ma docelowo osiągnąć moc 5 GW. W przypadku aukcji na 800 MW zaoferowano cenę 29,9 USD/MWh. W tym roku wyjątkowo niską cenę na poziomie 35,4 USD/MWh odnotowano ponadto w aukcji w Meksyku.

W przypadku amerykańskiego rynku PV najniższe ceny za energię z farm fotowoltaicznych, uwzględniane w długoterminowych umowach na zakup energii, zbliżają się do poziomu 40 USD/MWh. W tym wypadku trzeba jednak uwzględnić ulgi podatkowe, które oferuje amerykański rząd.

Tymczasem na najbardziej zaawansowanym pod względem organizacji aukcji dla fotowoltaiki europejskim rynku, czyli w Niemczech, ceny za energię oferowane w przypadku zwycięskich projektów wynoszą około 80 EUR/MWh, czyli ok. 90 USD/MWh.

red. gramwzielone.pl