Cel redukcji kosztu fotowoltaiki osiągnięty w USA trzy lata przed czasem

Cel redukcji kosztu fotowoltaiki osiągnięty w USA trzy lata przed czasem
Fot. 8minutenergy

Amerykański Departament Energii informuje, że wyznaczony na 2020 r. cel redukcji kosztu wytwarzania energii z elektrowni fotowoltaicznych udało się osiągnąć trzy lata przed czasem. Dane o instalacjach za II kwartał br. pokazują, że amerykański rynek fotowoltaiczny nie zwalnia.

Kilka lat temu amerykański rząd wyznaczył w ramach projektu „SunShot Initiative” cel redukcji średniego kosztu produkcji energii z przemysłowych farm fotowoltaicznych do poziomu 0,06 USD/kWh. Przyjęto, że ten cel zostanie zrealizowany w roku 2020. Teraz federalny Departament Energii (Department of Energy, DOE) informuje, że ten cel został już osiągnięty.

Koszt energii z przemysłowych farm fotowoltaicznych może być już teraz nawet dużo niższy. Świadczą o tym długookresowe umowy na sprzedaż energii zawierane w ostatnich kwartałach przez inwestorów z branży PV. Najniższe ceny za energię z fotowoltaiki w umowach PPA zawieranych w Indiach, na Bliskim Wschodzie czy w Ameryce Południowej, to poziom poniżej 0,03 USD/kWh, czyli dwukrotnie niższy od celu DOE.

REKLAMA

Cenę energii na poziomie 0,03 USD/kWh wpisano do jednej z zawartych w tym roku w USA umów na sprzedaż energii z elektrowni fotowoltaicznej, która ma powstać w Arizonie. Więcej na ten temat w artykule: Energia z fotowoltaiki w USA za mniej niż 3 centy za kWh.

Departament Energii zaznacza, że spadek kosztów generacji z fotowoltaiki osiągnięto głównie dzięki spadkowi kosztów komponentów instalacji – przede wszystkim modułów fotowoltaicznych. Spadek ich cen w USA był szczególnie w ostatnich kwartałach bardzo wyraźny.

Jak wynika z analiz federalnej agencji National Renewable Energy Laboratory, w Stanach Zjednoczonych odnotowano spadek kosztów budowy farm fotowoltaicznych na konstrukcjach statycznych z 1,42 USD/W na początku 2016 roku przeciętnie do 1,03 USD/W w I kwartale 2017 r., a obecnie ten koszt  jest niższy od 1 USD/W.

Znaczący trend spadkowy odnotowano również w segmencie średniej wielkości instalacji montowanych w zakładach produkcyjnych czy na dachach amerykańskich supermarketów. W tym segmencie odnotowano spadek z średniego poziomu 2,13 USD/W w I kwartale 2016 r. do 1,85 USD/W w I kwartale br.

Natomiast w segmencie najmniejszych, domowych instalacji fotowoltaicznych odnotowano spadek średniego kosztu z poziomu 2,93 USD/W w I kwartale 2016 r. do 2,8 USD/W w I kwartale br.

W przypadku małych dachowych instalacji fotowoltaicznych ich ceny pozostają w USA jednak nadal dużo wyższe nić choćby na czołowym europejskim rynku fotowoltaicznym, czyli w Niemczech.

Amerykańska firma konsultingowa GTM Research wskazywała pod koniec ubiegłego roku, że wyraźny spadek kosztów instalacji fotowoltaicznych zanotowany w II połowie 2016 r. był efektem głównie powstania nierównowagi pomiędzy podażą a popytem na moduły, skutkującej spadkiem ich cen, szacowanym na rynku amerykańskim przez GTM w porównaniu do I połowy 2016 r. aż o 1/3.

Departament Energii w wydanej teraz informacji na temat spadku kosztów fotowoltaiki zaznacza, że o ile mocno spadły koszty sprzętu PV, wyzwaniem pozostaje redukcja miękkich kosztów takich jak koszty pracy, uzyskiwania pozwoleń, pozyskania klientów, finansowania czy podłączania do sieci.

Na średni koszt produkcji energii z fotowoltaiki na terenie Stanów Zjednoczonych istotny wpływ, obok cen komponentów, ma również nasłonecznienie notowane w poszczególnych stanach. Z tego powodu na północy USA średni koszt produkcji energii z PV może być nawet dwukrotnie wyższy niż dla podobnej wielkości systemów działających w Kalifornii, Arizonie, Nowym Meksyku czy w Teksasie.

DOE informuje, że po zrealizowaniu celu redukcji kosztu produkcji energii z fotowoltaiki na rok 2020, teraz skupi się na wyznaczeniu celów dla PV na rok 2030. Nowe programy, które ma współfinansować amerykański rząd, mają dotyczyć nie tylko samych technologii fotowoltaicznych, ale również magazynowania energii i zapewnienia stabilności pracy sieci elektroenergetycznych.

Wraz z imponującym spadkiem kosztów fotowoltaiki nadszedł czas, aby zająć się kolejnymi wyzwaniami. DOE skupi się na nowych priorytetach w zakresie badań i rozwoju, w tym na wzmocnieniu stabilności i niezawodności sieci elektroenergetycznych, z którymi zintegrowane są elektrownie solarne – komentuje DOE.

REKLAMA

Jednocześnie amerykański rząd ogłosił, że przeznaczy fundusze – w sumie 82 mln dolarów – na kolejne programy mające na celu rozwój technologii solarnych.

Na badania związane z rozwojem technologii skoncentrowanej energii słonecznej (Concentrating Solar Power, CSP), która pozwala na magazynowanie energii pozyskanej ze słońca w formie energii cieplnej, trafi w sumie 62 mln zł.

Pozostałe 20 mln dolarów wesprze badania nad rozwiązaniami z zakresu elektroniki, które mają zoptymalizować współpracę elektrowni fotowoltaicznych z sieciami elektroenergetycznymi. Warunkiem wsparcia przyznanego przez Departament Energii jest wkład własny na poziomie 20 proc.

Amerykański rynek PV nie zwalnia

Obecnie fotowoltaika odpowiada za około 1,5 proc. wytwarzania energii elektrycznej w Stanach Zjednoczonych. W ciągu ostatnich 10 lat potencjał elektrowni fotowoltaicznych wzrósł tam z 1,1 GW do ponad 47 GW w roku 2017. DOE wylicza, że energia produkowana przez elektrownie fotowoltaiczne w USA obecnie odpowiada konsumpcji generowanej przez około 9,1 mln amerykańskich gospodarstw domowych.

W ubiegłym roku w USA powstały elektrownie fotowoltaiczne o mocy 14,8 GW, czyli dwa razy wyższej niż rok wcześniej. Więcej zainstalowali tylko Chińczycy (około 35 GW).

W ostatnim kwartale w Stanach Zjednoczonych podłączono do sieci elektrownie fotowoltaiczne o mocy 2,387 GW – takiego potencjału nie podłączono w USA w tym okresie nigdy wcześniej. W ostatnich latach co roku najlepszy jest IV kwartał. W ostatnim kwartale 2016 r. Amerykanie uruchomili elektrownie fotowoltaiczne  o mocy niemal 7 GW.

Największy udział w nowych mocach PV tradycyjnie ma sektor przemysłowych, naziemnych farm fotowoltaicznych. W II kwartale br. przybyły w USA takie elektrownie fotowoltaiczne o mocy 1,4 GW.

Inwestycje w przemysłowe farmy fotowoltaiczne w USA napędzają stosowane na poziomie federalnym ulgi podatkowe w ramach mechanizmu Investment Tax Credit (ITC).

Ryzyko utraty ulg podatkowych – na skutek wygranej Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich – zdecydowało o rekordowej liczbie uruchomionych elektrowni fotowoltaicznych w ostatnim kwartale 2016 r.

Retoryka Trumpa z kampanii prezydenckiej wskazywała, że po jego wygranej nad amerykańskim rynkiem OZE mogą zawisnąć czarne chmury. Teraz jednak nie zanosi się, aby Trump wycofał ulgi podatkowe, które wprowadził jego poprzednik Barack Obama.

Inwestycje w amerykańskim sektorze fotowoltaicznym może natomiast spowolnić wprowadzenie minimalnej ceny importu chińskich modułów fotowoltaicznych, o co wnioskował walczący o przetrwanie amerykański producent Sunviva.

GTM Research szacuje, że wprowadzenie minimalnej ceny importu chińskich modułów fotowoltaicznych na postulowanym poziomie 0,78 USD/W może spowolnić w ciągu najbliższych lat wzrost amerykańskiego potencjału PV o połowę. 

red. gramwzielone.pl