Rosja uruchamia system wsparcia dla fotowoltaiki

Rosja uruchamia system wsparcia dla fotowoltaiki
foto: SunPower press

{więcej}W najbliższych miesiącach Rosja wprowadzi system wsparcia dla OZE. Według rosyjskiego stowarzyszenia fotowoltaicznego, dzięki nowym regulacjom w Rosji do 2020 roku powstanie 2 GW instalacji fotowoltaicznych. 

Celem rosyjskiego rządu jest zwiększenie udziału energii odnawialnej w energetycznym miksie Rosji z obecnych 1,5% do 4,5% w roku 2015. Częściowo udział ten ma zostać zrealizowany przez produkucję energii w instalacjach fotowoltaicznych. 

REKLAMA

Jak poinformował Anton Usachev, prezydent lokalnego stowarzyszenia branży fotowoltaicznej PV Russia, strategia rosyjskiego rządu zakłada zainstalowanie do 2020 roku 2 GW elektrowni fotowoltaicznych, które mają powstać dzięki wprowadzeniu systemu wsparcia dla operatorów tego rodzaju instalacji. 

REKLAMA

Według PV Russia, nowy system wsparcia dla OZE w Rosji ma kosztować maksymalnie 85 mld rubli, dzięki którym rosyjski potencjał energetyki odnawialnej ma się zwiększyć o 6 GW. System wsparcia dla OZE ma funkcjonować w oparciu o umowy PPA (Power Purchase Agreements). Jak poinformował Anton Usachev, nowe regulacje dla OZE mają zostać przyjęte przez rosyjski parlament w najbliższym czasie i wejdą w życie w drugim bądź trzecim kwartale 2013 r. 

Jedną z pierwszych inwestycji w rosyjskiej branży fotowoltaicznej jest uruchomienie fabryki paneli fotowoltaicznych w Nowoczeboksarsku położonym 600 km od Moskwy. Inwestorem jest rodzima firma Hevel Solar, a inwestycję zrealizował niemiecki Schneider Electric. Hevel Solar w 51-procentach należy do holdingu Renova, którego właścicielem jest oligarcha Wiktor Wekselberg, a pozostałe 49% udziałów posiada działająca w branży nanotechnologii firma Rusnano.
gramwzielone.pl