Gdańska stocznia wyprodukuje wieże wiatrowe dla Siemensa

Gdańska stocznia wyprodukuje wieże wiatrowe dla Siemensa
Fot. GSG Towers

GSG Towers, siostrzana spółka Stoczni Gdańsk, poinformowała o pozyskaniu kontraktu na dostawę 14 kompletnych, lądowych wież wiatrowych dla projektu farmy wiatrowej mającej powstać w woj. zachodniopomorskim. Zamawiającym jest jeden z największych na świecie producentów elektrowni wiatrowych.

GSG Towers, spółka utworzona w ramach grupy Stocznia Gdańsk SA, w celu produkcji wież wiatrowych, pochwaliła się zdobyciem kontraktu z producentem wiatraków Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE).

Zamówienie o wartości ponad 5 mln euro będzie realizowane w ramach projektu budowy farmy wiatrowej Barwice, która powstanie w województwie zachodniopomorskim i której moc wyniesie 42 MW.

REKLAMA

Zamówienie, które zdobyła spółka związana ze Stocznią Gdańsk, obejmuje produkcję w pełni gotowych do instalacji sekcji wież wiatrowych.

 Ten kontrakt nie tylko wzmacnia nasz portfel zamówień, ale przede wszystkim otwiera nowe możliwości i pokazuje, że Stocznia Gdańsk i GSG Towers wracają do gry, zdobywają zamówienia i odzyskują pozycję partnera największych graczy na rynku. Umowa na 14 wież to dla GSG Towers przede wszystkim szansa na kolejne zamówienia dla morskiej energetyki wiatrowej oraz potwierdzenie wiarygodności spółki i wysokiej jakości produktów w bardzo wymagającej branży offshore – komentuje Andrzej Kensbok, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Farma wiatrowa Barwice to projekt realizowany przez spółkę niemieckiego dewelopera odnawialnych źródeł energii PNE.

Budowa tej farmy wiatrowej to efekt wygranej w aukcji z listopada 2018 r., w której PNE zapewniło sobie 15-letnie gwarancje sprzedaży energii po zgłoszonej cenie nie tylko dla projektu farmy wiatrowej Barwice, ale także dla większego projektu Jasna o docelowej mocy 132 MW (po uruchomieniu powinna to być największa farma wiatrowa w Polsce).

Kontrakt na roboty budowlane o wartości 41,35 mln zł na farmie wiatrowej Barwice zdobyło konsorcjum, w skład którego wchodzą Erbud, PBDI, a także białostocka firma Electrum, w przypadku której zakres zlecenia opiewa na 11,85 mln zł.

Na farmę wiatrową Barwice złoży się 14 turbin dostarczonych przez Siemens Gamesa, każda o jednostkowej mocy 3 MW.

 Cieszymy się z zaangażowania silnego lokalnego partnera w Polsce, w ramach uzgodnionej już współpracy z GSG Towers. Polska jest świetną lokalizacją dla energetyki wiatrowej, kraj ma duży potencjał w dalszej ekspansji tego zrównoważonego źródła energii, a jednocześnie już teraz posiada doświadczony i zaawansowany technologicznie przemysł energetyki wiatrowej. Współpraca z GSG Towers jest zatem ważnym krokiem dla Siemens Gamesa, w kierunku dalszego rozwoju, a także wzmocnienia naszych lokalnych partnerów – mówi Taam Momen, szef działu zakupów Towers & Blades, Siemens Gamesa Renewable Energy.

REKLAMA

Jak informuje GSG Towers, uruchomienie „techniczne” farmy wiatrowej Barwice zaplanowano na styczeń 2020 r.

– Uzyskanie referencji przy współpracy z Siemens Gamesa Renewable Energy jest najlepszą formą akredytacji stoczni. Ułatwi rozpoczęcie współpracy z parterami biznesowymi i liderami branży, dla których szczególnie istotne są kompetencje w obszarze dostaw komponentów dla morskich farm wiatrowych offshore – czytamy w komunikacie GSG Towers.

Spółka jednocześnie pozytywnie ocenia zapowiedzi budowy morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.

 Pozytywne sygnały dotyczące rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – z potencjałem sięgającym nawet 8 GW mocy zainstalowanej do roku 2035 – to dobra wiadomość dla GSG Towers. Pozwala wpisać się w oczekiwania rynku i być istotnym elementem łańcucha dostaw dla projektów realizowanych w Polsce i na obszarze całego Morza Bałtyckiego – komentuje GSG Towers.

Obecnie GSG Towers posiada infrastrukturę umożliwiającą produkcję do 26 wież wiatrowych miesięcznie. Firma dysponuje specjalistycznymi urządzeniami do zwijania blachy grubej. Najnowsza i największa z nich to duża zwijarka MCB 3090WT. Jak informuje spółka, to  jedna z największych maszyn na terenie stoczni i jedna z kilku tego typu maszyn w Polsce. Zadaniem zwijarki jest przygotowanie podstawowych elementów do budowy wież wiatrowych, tzw. zwijek, z których montowane są większe sekcje.

Główne procesy spawania odbywają się przy zastosowaniu urządzeń do spawania półautomatycznego i automatyczneg. GSG Towers dysponuje obecnie 11 słupowysięgnikami do spawania półautomatycznego. Jak informuje spółka, to największy tego rodzaju park maszynowy w Polsce. 

Montaż wyposażenia wewnętrznego oraz zewnętrznego wież wykonywany jest w halach produkcyjnych GSG Towers.

redakcja@gramwzielone.pl


 

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o