Rusza budowa farmy wiatrowej Barwice

Rusza budowa farmy wiatrowej Barwice
Fot. Siemens Gamesa Renewable Energy

W pobliżu miejscowości Barwice w województwie zachodniopomorskim wczoraj oficjalnie rozpoczęto budowę farmy wiatrowej. Ta inwestycja to efekt wygranej w aukcji, którą kilka miesięcy temu przeprowadził Urząd Regulacji Energetyki. Już po wygranej aukcji projekt Barwice zmienił właściciela.

Budowa farmy wiatrowej o docelowej mocy 42 MW to konsekwencja aukcji, którą w listopadzie ubiegłego roku przeprowadził Urząd Regulacji Energetyki i w której wywodzący się z Niemiec inwestor zagwarantował sobie wsparcie w postaci 15-letnich gwarancji sprzedaży energii po zgłoszonej cenie, mającej podlegać co roku indeksacji o inflację.

Farma wiatrowa Barwice będzie się składać z 14 turbin wiatrowych Siemens SWT-3.0-113 o jednostkowej mocy 3 MW. Wieże do tych wiatraków wyprodukuje należąca do Stoczni Gdańsk spółka GSG Towers w ramach kontraktu o wartości 5 mln euro.

REKLAMA

Kontrakt na wykonanie farmy wiatrowej Barwice, o wartości 41,35 mln zł netto, zdobyło konsorcjum firm z udziałem Erbud, PBDI, a także Electrum, w przypadku którego zakres zlecenia opiewa na 11,85 mln zł.

Przedmiot kontraktu obejmuje zaprojektowanie, wykonanie, wyposażenie, budowę, a także wykonanie prób oraz uruchomienie infrastruktury budowlanej i elektrycznej. Prace będą dotyczyć postawienia i uruchomienia wszystkich elektrowni wiatrowych, stacji elektroenergetycznej oraz wykonania przyłącza do sieci przesyłowej 110 kV. Zawarty w umowie termin realizacji to koniec lutego 2020 r.

REKLAMA

Projekt Barwice jest realizowany przez spółkę celową Windfarm Polska II. Jeszcze na etapie aukcji przeprowadzonej przez URE w listopadzie 2018 r. właścicielem tej spółki był niemiecki deweloper PNE. Jednak po wygranej aukcji, pod koniec ubiegłego roku, właścicielem spółki i realizowanej przez nią inwestycji została firma Wirtgen Invest Energy GmbH. 

W swoim portfelu Wirtgen Invest Energy posiada jeszcze trzy farmy fotowoltaiczne zlokalizowane w Czechach, a także farmę wiatrową w Szwecji.

Barwice to jeden z dwóch projektów, dla których wsparcie w systemie aukcyjnym zabezpieczył deweloper PNE. Drugi projekt to farma wiatrowa Jasna o docelowej mocy 132 MW, która ma się składać z 34 turbin o jednostkowej mocy 3,4 MW. Po zrealizowaniu budowy powinna to być największa farma wiatrowa w kraju.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o