Siemens z zamówieniem na polski rynek wiatrowy

Siemens z zamówieniem na polski rynek wiatrowy
Fot. Siemens Gamesa Renewable Energy

Jeden z największych na świecie producentów elektrowni wiatrowych potwierdził otrzymanie pierwszego od kilku lat zamówienia na dostawy turbin na farmę wiatrową, która powstanie w naszym kraju. D tej pory Siemens dostarczył do Polski elektrownie wiatrowe o mocy około 1 GW.

Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE) potwierdził kontrakt na dostawę 14 turbin wiatrowych, model SWT-3.0-113, każda o mocy 3 MW, które wejdą w skład  posiadającej gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym farmy wiatrowej mającej powstać w pobliżu miejscowości Barwice w województwie zachodniopomorskim.

Turbiny dla farmy wiatrowej w Barwicach zostaną wyprodukowane w Danii, a wieże dostarczy związana ze Stocznią Gdańsk spółka GSG Towers w ramach kontraktu o wartości 5 mln euro.

REKLAMA

Inwestorem jest spółka Wirtgen Invest Energy GmbH, która przejęła ten projekt po wygranej aukcji od innej niemieckiej firmy PNE.

W zakres umowy zawartej między Wirtgen Invest Energy i SGRE wchodzi dostawa turbin wraz z instalacją, a także serwis przez okres 20 lat.

Prace budowlane wykona, w ramach kontraktu o wartości 41,35 mln zł netto konsorcjum firm z udziałem Erbud, PBDI i Electrum.

Uruchomienie farmy wiatrowej Barwice zaplanowano na styczeń 2020 r.

– Z przyjemnością ogłaszamy nasz kolejny projekt w Polsce w związku z aukcjami OZE z listopada 2018 r., zdominowanymi przez energię wiatrową o niezwykle konkurencyjnych cenach. Najnowsze plany złagodzenia przepisów dotyczących wymaganych odległości dla lądowych turbin wiatrowych oraz możliwość sprzedaży 2,5 GW w aukcjach energii wiatrowej w tym roku przyspieszą tempo rozwoju polskiej energetyki odnawialnej. Współpraca z lokalnymi partnerami takimi jak GSG Towers świadczy o tym, jak istotny jest postęp w sferze odnawialnych źródeł energii. Liczymy na dalszą współpracę z miejscowymi dostawcami w zakresie morskich oraz lądowych farm wiatrowych. Energia wiatrowa stanowi właściwy wybór dla Polski, zarówno pod względem środowiskowym, jak i ekonomicznym – komentuje Paweł Przybylski, prezes polskiego oddziału Siemens Gamesa Renewable Energy.

REKLAMA

Obecnie na całym świecie Siemens Gamesa produkuje, instaluje i serwisuje turbiny na morskich i lądowych farmach wiatrowych, a łączna moc dostarczonych przez tego producenta wiatraków sięga 90,6 GW (więcej, ponad 100 GW, dostarczył tylko duński Vestas).

Ponadto SGRE świadczy usługi serwisowe dla operatorów farm wiatrowych o łącznej mocy 56,8 GW.

Obecnie w swojej ofercie Siemens Gamesa ma lądowe elektrownie wiatrowe o jednostkowych mocach od 2,1 MW do 4,3 MW.

Ponadto SGRE oferuje morskie turbiny wiatrowe o mocach sięgających 8 MW, a w planach jest wprowadzenie na rynek przeznaczonej do pracy na morzu turbiny o mocy 10 MW i średnicy wirnika 193 m. Seryjna produkcja tej turbiny ma się rozpocząć w roku 2022.

W pierwszym kwartale br. SGRE odnotował przychody rzędu 2,262 mld euro, czyli o 6 proc. większe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, natomiast zysk netto wyniósł 18 mln euro. 

W ciągu ostatnich czterech kwartałów firma przyjęła zamówienia warte 11,5 mld euro, obejmujące dostawy elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 10,832 GW, co jest wynikiem o 25 proc. lepszym niż odnotowany w okresie od końca I kwartału 2017 do końca I kwartału 2018 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.