Rozbiórka najstarszych brytyjskich wiatraków na morzu

Rozbiórka najstarszych brytyjskich wiatraków na morzu
Farma wiatrowa Blyth. Fot. E.ON

Niemiecka grupa energetyczna E.ON rozbierze pierwsze morskie wiatraki, które powstały u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Dzisiaj jednostkowa moc elektrowni wiatrowych instalowanych na morzu jest już ponad czterokrotnie większa od elektrowni, które niemal 20 lat temu zainstalował E.ON.

E.ON poinformował o przygotowaniach do rozbiórki pierwszej brytyjskiej, morskiej farmy wiatrowej, która powstała w roku 2000 i na którą składały się dwie turbiny o łącznej mocy 4 MW.

Rozbiórka farmy wiatrowej Blyth ma rozpocząć się w przyszłym miesiącu i powinna zająć od czterech do sześciu tygodni. Pierwsza z turbin zostanie rozebrana na części, które zostaną wykorzystane przy serwisie lądowych wiatraków E.ON. Z kolei druga elektrownia wiatrowa ma posłużyć do szkoleń prowadzonych w porcie w Blyth.

REKLAMA

Turbiny na najstarszej brytyjskiej farmie wiatrowej na morzu produkowały energię w ilości odpowiadającej średniej konsumpcji generowanej przez 2 tys. brytyjskich gospodarstw domowych (średnia konsumpcja energii przez gospodarstwo domowe w W. Brytanii wynosi ponad 4 MWh w skali roku).

Od wybudowania farmy wiatrowej Blyth E.ON uruchomił już ponad 600 morskich wiatraków. Najnowsze rozpoczęły prace na położonej na Morzu Bałtyckim farmie wiatrowej Arkona o mocy 385 MW, złożonej z wiatraków o jednostkowej mocy 6 MW. Tę inwestycję E.ON zrealizował we współpracy z norweskim koncernem paliwowym Equinor.

Na brytyjski potencjał offshore składa się obecnie 37 farm wiatrowych, na których pracuje niemal 2 tys. turbin o łącznej mocy 7,899 GW. Ponadto w trakcie budowy są trzy kolejne morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy 2,52 GW, kolejne 20 projektów na 18,3 GW ma być na etapie uzyskiwania pozwoleń, a ponadto deweloperzy przygotowują kolejne 13 lokalizacji pod morskie wiatraki, gdzie może zostać zainstalowany potencjał ponad 10 GW – tak wynika z ostatnich szacunków stowarzyszenia branżowego RenewableUK.

REKLAMA

Ogłoszony właśnie plan rządu w Londynie zakłada zwiększenie potencjału morskich wiatraków kręcących się u wybrzeży W. Brytanii do 30 GW do roku 2030. Brytyjski rząd chce, aby morskie wiatraki pokrywały już w 2030 roku 30 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną (w stosunku do 6,2 proc. w roku 2018).

Farma wiatrowa Blyth to nie pierwsza rozbierana morska farma wiatrowa. W 2017 roku taki los spotkał pierwszą w historii morską farmę wiatrową, która rozpoczęła pracę u wybrzeży Danii już w roku 1991.

Rozebrana przez duński koncern energetyczny Orsted w 2017 r. morska farma wiatrowa Vindeby składała się z 11 elektrowni wiatrowych, model B35/450 o jednostkowej mocy 0,45 MW. Wyprodukowała je firma Bonus Energi, która później stała się częścią koncernu Siemens Wind Power – obecnie Siemens Gamesa Renewables – globalnego lidera w budowie morskich turbin wiatrowych.

W latach 1991-2017 morska farma wiatrowa Vindeby wyprodukowała w sumie około 243 GWh energii elektrycznej. Orsted podawał, że to tyle, ile można uzyskać teraz w ciągu roku z 7 budowanych obecnie największych morskich turbin wiatrowych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.