Europejski Bank Inwestycyjny daje kredyty na morskie wiatraki

Europejski Bank Inwestycyjny daje kredyty na morskie wiatraki
EDF

Europejski Bank Inwestycyjny ma być zainteresowany finansowaniem inwestycji w morskie farmy wiatrowe w polskiej części Morza Bałtyckiego. Póki co EBI pożycza kolejne pieniądze na offshore w krajach, u których wybrzeży już powstają morskie wiatraki.

Unijny bank zdecydował o przyznaniu kredytów na budowę dwóch farm wiatrowych francuskiego koncernu energetycznego EDF, które mają powstać u wybrzeży Francji i których łączna moc sięgnie niemal 1 GW.

Chodzi o farmy wiatrowe Saint-Nazaire (480 MW) oraz Fecamp (498 MW), które mają stanąć na Atlantyku w odległości kilkunastu kilometrów od francuskiego wybrzeża.

REKLAMA

Co ciekawe tamte projekty zyskały rządowe gwarancje sprzedaży energii na podstawie aukcji przeprowadzonych jeszcze w roku 2012, jednak do tej pory nie doczekały się realizacji.

W zakresie tych projektów w ubiegłym roku rząd Francji zdecydował się przystąpić do negocjacji zmierzających do obniżenia stawek za produkcję energii z morskich wiatraków, które przyznano w aukcjach z 2012 r.

W wyniku rozmów podjętych z inwestorami beneficjenci tamtych aukcji zgodzili się na obniżenie zagwarantowanych wcześniej cen energii z 200 EUR/MWh do 150 EUR/MWh.

REKLAMA

Wcześniej Europejski Bank Inwestycyjny był szczególnie aktywny jeśli chodzi o finansowanie inwestycji w morską energetykę wiatrowa u wybrzeży Belgii.

Pod koniec ubiegłego roku EBI podjął decyzję o przyznaniu kredytu w wysokości 210 mln euro na morską farmę wiatrową Northwester 2, której moc ma wynieść 219 MW i która ma wejść w fazę operacyjną w przyszłym roku. Koszt tej inwestycji jest szacowany na 642 mln euro, co w przeliczeniu na planowaną moc daje niecałe 3 mln euro/MW.

Na realizację innych morskich farm wiatrowych, które mają stanąć u wybrzeży Belgii – Mermaid (235 MW) i Seastar (252 MW) – których budowa ma kosztować w sumie 1,3 mld euro, Europejski Bank Inwestycyjny przyznał preferencyjne pożyczki łącznie na 250 mln euro.

Wcześniej, w roku 2012, Bank przyznał 333 mln euro pożyczki na morską farmę wiatrową Northwester o mocy 216 MW, która zaczęła produkować energię w roku 2014.

Natomiast jeszcze w 2009 r. EBI przyznał 300 mln euro pożyczki na inną belgijską morską farmę wiatrową Belwind o mocy 330 MW, która rozpoczęła wytwarzanie energii dwa lata później.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.