Vestas inwestuje w dewelopera i robi krok w kierunku hybryd

Vestas inwestuje w dewelopera i robi krok w kierunku hybryd
Vestas

Inwestując w niemieckiego dewelopera odnawialnych źródeł energii, duński producent elektrowni wiatrowych Vestas chce zwiększyć swoje know-how w obszarze hybrydowych elektrowni OZE wspartych magazynami energii, które jako stabilniejsze źródło mają zwiększyć możliwości podłączania do sieci elektrowni wiatrowych.

Vestas poinformował o zakupie 25,1 proc. udziałów w niemieckiej firmie Sowitec, która zajmuje się budową elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych. Sowitec ma w portfelu około 60 projektów na łączną moc ponad 2,6 GW.

Zatrudniający niemal 200 pracowników i realizujący projekty w 14 krajach Sowitec w ubiegłym roku miał wypracować przychody rzędu 30 mln euro.

REKLAMA

Sfinalizowanie transakcji wymaga teraz zgody urzędów antymonopolowych i ma nastąpić jeszcze w tym kwartale. Duński producent wiatraków ma ponadto zyskać prawo do zakupu całości udziałów Sowitec w okresie trzech lat.

Vestas podkreśla, że przejęcie udziałów w Sowitec ma wzmocnić jego pozycję zwłaszcza na rynku odnawialnych źródeł energii w Ameryce Południowej, a ponadto doświadczenie pracowników niemieckiej firmy w zakresie fotowoltaiki ma sprzyjać rozwojowi technologii hybrydowych, wykorzystujących elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne, wspieranych przez magazyny energii.

Hybrydy to rozwiązanie przyjazne sieci i efektywne kosztowo, które mogą magazynować i oddawać do sieci energię odnawialną, kiedy jest to potrzebne – czytamy w komunikacie duńskiej firmy, która podkreśla, że wdrażanie takich hybrydowych rozwiązań to również zwiększenie możliwości podłączania  do sieci lądowych wiatraków.

Największy na świecie producent elektrowni wiatrowych już wcześniej zapowiedział, że włączy do swojej oferty – obok sprzedawanych dotąd wyłącznie turbin wiatrowych – także elektrownie fotowoltaiczne i magazyny energii.

REKLAMA

Anders Runevad, szef Vestas, ocenił, że jego firma otrzymuje coraz więcej zapytań o rozwiązania hybrydowe, oceniając, że jest to „definitywnie strumień przychodów, z którego warto skorzystać”. 

Duńczycy mają już zresztą na koncie udział w projekcie hybrydowej elektrowni OZE, która powstała w Australii. Projekt o nazwie Kennedy Energy Park, którego celem jest uzupełnienie produkcji energii wiatrowej fotowoltaiką i magazynami energii, został zrealizowany w miejscowości Flinders Shire w australijskim stanie Queensland.

Na hybrydę składają się elektrownie wiatrowe o mocy 43,2 MW – w tym celu Vestas dostarczy turbiny V136-3,6 MW, a także zainstalowany na jednoosiowych trackerach system fotowoltaiczny o mocy 15 MW oraz litowo-jonowy magazyn energii o mocy 2 MW i pojemności 4 MWh.

Całością ma zarządzać oprogramowanie dostarczone przez duńskiego producenta.  

Vestas, globalny lider w produkcji elektrowni wiatrowych, dostarczył do tej pory turbiny o całkowitej mocy ponad 101 GW i posiada umowy na serwisowanie farm wiatrowych o łącznej mocy ponad 86 GW. Duńska firma zatrudnia na całym świecie 24,6 tys. pracowników.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.