Wielkie zamówienie na morskie elektrownie wiatrowe

Wielkie zamówienie na morskie elektrownie wiatrowe
Siemens Gamesa Renewable Energy

Największy na świecie producent morskich elektrowni wiatrowych Siemens Gamesa Renewable Energy jeszcze bardziej umocni pozycję lidera na rynku offshore dzięki ogromnemu kontraktowi na dostawę wiatraków na pierwsze farmy wiatrowe, które powstaną u wybrzeży Francji.

Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE) podpisał umowę dotyczącą dostawy elektrowni wiatrowych o mocy około 1 GW na dwie z trzech morskich farm wiatrowych realizowanych u wybrzeży Francji przez dewelopera Eolien Maritime France (EMF) stanowiącego joint venture między francuskim EDF Renewables oraz kanadyjskim funduszem Enbridge. Obie firmy mają po połowie udziałów.

Realizacja dostaw będzie zależeć jeszcze od podjęcia finalnych decyzji inwestycyjnych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, SGRE dostarczy dla EMF turbiny o jednostkowej mocy 7 MW i średnicy wirnika 154 metry – model SWT-7.0-154 Direct Drive – które mają zostać wyprodukowane w będącej w trakcie konstrukcji fabryce we francuskim portowym mieście Le Havre w Normandii.

REKLAMA

Ponadto Siemens Gamesa Renewable Energy ma zająć się serwisowaniem tych turbin w okresie wynoszącym do 15 lat.

Eolien Maritime France realizuje zlokalizowane we fracuskiej części Atlantyku trzy projekty Courseulles-sur-Mer (450 MW), Fécamp (498 MW) oraz Saint-Nazaire (480 MW), które zostały objęte gwarancjami sprzedaży energii na podstawie aukcji przeprowadzonych przez francuski rząd jeszcze w roku 2012.

W ubiegłym roku EMF sfinalizował rozmowy z rządem Francji skutkujące zmniejszeniem pierwotnie przyznanych taryf za energię – z poziomu około 200 EUR/MWh zapewnionego w 2012 roku do około 150 EUR/MWh.

Wiadomo, że elektrownie wiatrowe dla jednego z trzech projektów realizowanych przez EMF ma dostarczyć amerykański GE. W tym przypadku chodzi o dostawę turbin Heliade o jednostkowej mocy 6 MW i średnicy wirnika 150 m.

REKLAMA

Wcześniej w tym miesiącu SGRE pochwalił się, że dostarczy jeszcze większe turbiny o mocy aż 10 MW na morskie farmy wiatrowe, które mają powstać w odległości około 20 km od wybrzeży Holandii.

Farmy wiatrowe Hollandse Kust Zuid 1 i 2 o łącznej mocy ok. 700 MW, które postawi szwedzki Vattenfall, mają wejść w fazę operacyjną w latach 2021-22 i zajmą powierzchnię 356 km2.

Wprowadzenie na rynek morskich turbin o jednostkowej mocy 10 MW Siemens Gamesa zapowiedział kilka tygodni temu.

Turbina SGRE o mocy 10 MW ma bazować na technologii Direct Drive i dzięki zwiększeniu średnicy wirnika do 193 metrów ma produkować o 30 proc. więcej energii niż poprzednik tej turbiny, model SG 8.0-167 DD, umożliwiając dalsze obniżenie kosztów energii wiatrowej wytwarzanej na morzu.

Siemens zakłada, że roczna produkcja energii z nowej elektrowni wiatrowej o mocy 10 MW będzie odpowiadać zapotrzebowaniu na energię elektryczną około 10 tys. europejskich gospodarstw domowych, a farma wiatrowa złożona z 20 takich turbin będzie wytwarzać energię w ilości odpowiadającej zużyciu generowanemu przez miasto wielkości Liverpoolu.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.