EDPR sprzeda farmy wiatrowe. Zarobi 800 mln euro

EDPR sprzeda farmy wiatrowe. Zarobi 800 mln euro

Aktywny m.in. na polskim rynku wiatrowym deweloper sprzeda większościowe udziały, które posiada w farmach wiatrowych zlokalizowanych w Europie. Transakcja nie dotyczy aktywów, które Portugalczycy mają w naszym kraju i na których w ubiegłym roku zanotowali stratę.

Portugalski koncern poinformował, że sprzeda większościowe udziały, które posiadał w farmach wiatrowych w farmach wiatrowych zlokalizowanych w kilku europejskich krajach, w tym 388 MW we Francji, 348 MW w Hiszpanii, 191 MW w Portugalii oraz 71 MW w Belgii. Razem chodzi o aktywa o łącznej mocy 997 MW, w których EDPR posiadał z reguły po 51 proc. udziałów.

Średni wiek wiatraków, które obejmie transakcja, wynosi 7 lat, a EDPR wcześniej wyprzedawał w nich mniejszościowe udziały, w ramach transakcji zrealizowanych w latach 2013, 2014 i 2016.

REKLAMA

Na transakcji EDPR ma zarobić około 800 mln euro. Udziały od Portugalczyków przejmie grupa instytucjonalnych inwestorów (EDPR nie wymienia konkretnych podmiotów), którym miał doradzać JP Morgan. Transakcja wymaga jeszcze zgody odpowiednich urzędów i powinna zostać sfinalizowana w tym kwartale.

Wartość farm wiatrowych, które są przedmiotem transakcji, została wyceniona na 1,6 mld euro, czyli niecałe 1,6 mln euro na megawat zainstalowanej mocy.  Co istotne, EDPR ma nadal zarządzać tymi farmami wiatrowymi, zapewniając także ich serwis.

Jak podkreśla portugalski koncern, sprzedaż większościowych udziałów w aktywach wiatrowych jest efektem przyjętej strategii na lata 2019-2022, kiedy Portugalczycy chcą sprzedawać udziały w farmach wiatrowych, zabezpieczając przy tym przychody ze świadczenia usług zarządzania i serwisowania. W ten sposób EDPR chce pozyskiwać kapitał, który wykorzysta do uruchomiania kolejnych inwestycji.

Ubiegły rok na plusie

W 2018 roku EDPR odnotował łączne przychody w wysokości 1 697 mln EUR (-7 proc. r./r.). Do najważniejszych, wymienionych przez firmę czynników kształtujących poziom przychodów należały: wzrost produkcji (+3 proc. r./r. oraz +38 mln EUR r./r.), niższa średnia cena sprzedaży (-9 proc. r./r. oraz -71 mln EUR r./r.), niekorzystny wpływ różnic kursowych (-46 mln EUR r./r.) oraz zaplanowane wygaśnięcia specjalnych instrumentów podatkowych w postaci 10-letnich ulg podatkowych w USA (-51 mln EUR).

Wypracowana w ubiegłym roku EBITDA portugalskiej grupy osiągnęła poziom 1 300 mln EUR (-5 proc. rok do roku). Mimo niższych przychodów i gorszego wyniku EBITDA, spółka osiągnęła w ubiegłym roku wyższy zysk netto w wysokości 313 mln euro, co oznacza wzrost o 14 mln euro w porównaniu do zysku netto za rok 2017.

Na koniec 2018 r. spółka zarządzała portfelem aktywów operacyjnych o łącznej mocy 11,7 GW w 11 różnych krajach, z czego 11,3 GW było w pełni skonsolidowane, a 371 MW skonsolidowane kapitałowo (udziały kapitałowe w Hiszpanii i USA).

Według stanu na grudzień ub.r. EDPR posiadał na całym świecie w budowie elektrownie wiatrowe o łącznie mocy 674 MW, z czego 344 MW odnosiło się do tych znajdujących się na lądzie, a 330 MW na morzu.

W 2018 roku europejskie farmy wiatrowe EDPR wyprodukowały w sumie 11,5 TWh energii elektrycznej, czyli o 2 proc. mniej niż w roku 2017.

REKLAMA

Średnia cena, po jakiej w ubiegłym roku Portugalczycy sprzedawali energię ze swoich europejskich wiatraków, wyniosła 77 euro/MWh i była niższa o 4 proc. rok do roku (EDPR w rocznym raporcie wskazuje, że wynikało to m.in. z niższej ceny energii z polskich farm wiatrowych).

Polskie wiatraki na minusie

EDPR należy do najaktywniejszych inwestorów w dotychczasowej historii polskiego rynku wiatrowego.

Portfolio EDPR w Polsce obecnie wynosi 418 MW. Inwestor eksploatuje w naszym kraju siedem lądowych farm wiatrowych, z których energia jest rozliczana w systemie zielonych certyfikatów.

Należą do nich wielkopolskie projekty Margonin oraz Pawłowo, położone w warmińsko-mazurskim Korsze, Iłża na Mazowszu, Radziejów w woj. kujawsko-pomorskim oraz leżące na Lubelszczyźnie Tomaszów i Tyszowce.

Mniejszościowym udziałowcem w polskich aktywach wiatrowych EDPR jest chiński koncern China Three Gorges (CTG).

W listopadzie ub.r. wywodzący się z Portugalii koncern zabezpieczył 15-letnie wsparcie dla nowego projektu o mocy 38 MW dzięki wygranej w aukcji dla farm wiatrowych. Inwestycja zostanie zrealizowana do 2020 r. na terenie gminy Korsze, w północno-wschodniej części Polski.

W 2018 roku farmy wiatrowe EDPR w Polsce wyprodukowały w sumie 919 GWh energii elektrycznej, czyli o 16 proc. mniej niż w roku 2017 (1093 GWh). W ubiegłym roku polskie wiatraki EDPR pracowały ze średnim współczynnikiem obciążenia 25 proc. wobec 30 proc. rok wcześniej.

Mimo odnotowanego w ubiegłym roku wzrostu cen energii elektrycznej oraz zielonych certyfikatów polski oddział EDPR miał w ubiegłym roku stratę.

Wynik polskiego oddziału EDPR za 2018 rok (przed opodatkowaniem) miał wynieść -7 mln euro (ujemny wynik, na poziomie -1 mln euro, portugalska firma zanotowała jeszcze tylko w Rumunii).  

Jak tłumaczył polski oddział EDPR w odpowiedzi na pytania wysłane przez portal Gramwzielone.pl, na negatywny wynik miały wpływ „odpisy aktualizacyjne projektów jak również odpis wartości inwestycji w spółkach, których realizacja w świetle obowiązujących regulacji lokalizacyjnych nie była możliwa”.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.