Paliwowy potentat postawi największą farmę wiatrową na Ukrainie

Paliwowy potentat postawi największą farmę wiatrową na Ukrainie
Nordex

Spółka należąca do francuskiego koncernu paliwowego Total wchodzi w skład konsorcjum, które buduje na południu Ukrainy ogromną farmę wiatrową o docelowej mocy 250 MW.

Total Eren, deweloper odnawialnych źródeł energii należący do koncernu paliwowego Total, a także norweski deweloper NBT są większościowymi udziałowcami spółki SyvashEnergoProm, która buduje największą farmę wiatrową na Ukrainie.

Farma wiatrowa o docelowej mocy 250 MW powstaje na terenie ponad 1,3 tys. ha wydzierżawionym od lokalnych gmin w obwodzie chersońskim, w pobliżu słonego jeziora Siwasz.

REKLAMA

Obecnie trwa już budowa elektrowni wiatrowych mających powstać w pierwszym etapie inwestycji, której całkowity koszt ma sięgnąć 380 mln euro.

Na cały projekt składają się 64 elektrownie wiatrowe, które ma dostarczyć niemiecki producent Nordex. Chodzi o turbiny o jednostkowej mocy 3,9 MW i średnicy wirnika 131 metrów, posadowione na wieżach wysokich na 120 metrów.

W lutym br. SyvashEnergoProm podpisał umowę na dostawę 34 elektrowni wiatrowych, które powstaną w pierwszym etapie inwestycji, do końca tego roku.

Miesiąc wcześniej domknięto finansowanie pierwszego etapu, którego koszt ma wynieść 155 mln euro.

REKLAMA

Pomógł w tym kredyt na 75 mln euro przyznany przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, a także finansowanie w takiej samej wysokości przyznane przez fundusz Green for Growth Fund oraz holenderski fundusz FMO. Ponadto 5 mln euro ma dołożyć Nordic Environment Finance Corporation.

Natomiast ostatnio w projekt zaangażował się fiński deweloper Finnfund, wykładając 15 mln euro.

Po uruchomieniu wszystkich elektrowni wiatrowych, co ma nastąpić w przyszłym roku, mają one wytwarzać rocznie około 850 GWh energii elektrycznej, którą kupi ukraińska państwowa spółka Energorynok.

Na razie największa na Ukrainie jest farma wiatrowa Botievo w obwodzie zaporoskim, której moc sięga 200 MW i która składa się z elektrowni wiatrowych Vestas V112. Produkcja energii jest objęta taryfą gwarantowaną w wysokości 0,1131 EUR/kWh.

Ten projekt, zrealizowany przez firmę DTEK, wchodzi w skład kompleksu Pryazovskyi Wind Park, w ramach którego mają jeszcze powstać elektrownie wiatrowe o mocy do 300 MW.

Pod koniec ubiegłego roku ukraińskie władze informowały z kolei o planach budowy w obwodzie mikołajowskim farmy wiatrowej o mocy 500 MW, którą miałby postawić chiński Tebian Electric Apparatus. CAPEX tej inwestycji Chińczycy oszacowali na 500 mln dolarów.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o