Umowa na budowę największej farmy wiatrowej w Polsce

Umowa na budowę największej farmy wiatrowej w Polsce
Vestas

Inwestor realizujący projekt farmy wiatrowej Jasna w woj. pomorskim, która po uruchomieniu będzie największym tego typu obiektem w Polsce pod względem zainstalowanej mocy, wybrał wykonawcę prac budowlanych.

Budowa farmy wiatrowej Jasna o mocy 132 MW, która ma powstać w woj. pomorskim, kilkadziesiąt kilometrów na południowy wschód od Gdańska, to efekt aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki w listopadzie 2018 r.

Oferta na sprzedaż energii z farmy wiatrowej Jasna została zgłoszona do aukcji jeszcze przez dewelopera PNE, który następnie sprzedał projekt innej niemieckiej firmie Stadtwerke München.

REKLAMA

Teraz Stadtwerke München podpisało wycenioną na 52 mln euro umowę z firmą Aldesa mającą odpowiadać za prace infrastrukturalne w zakresie BOP (Balance of Plant).

Uruchomienie największej w Polsce farmy wiatrowej ma nastąpić do końca przyszłego roku. Złoży się na nią 39 turbin Vestas V126 w wariantach 3,3 MW oraz 3,45 MW, posadowionych na wieżach wysokich na 117 lub 137 metrów, mających produkować w skali roku 420 GWh energii elektrycznej.

Jak informuje Aldesa, projekt obejmuje budowę podstacji transformatorowej, podstacji kompensacyjnej i podziemnej linii o napięciu 110 kV między farmą wiatrową a Gdańskiem o długości 70 km.

REKLAMA

Ponadto, jak informuje Aldesa w korespondencji z portalem Gramwzielone.pl, prace obejmą wykonanie przewiertu pod Wisła o długości około 1400 metrów.

Dla Stadtwerke München projekt Jasna nie będzie pierwszą inwestycją na polskim rynku wiatrowym.

Wcześniej mniejsze projekty wiatrowe realizował w naszym kraju deweloper wpd Europe, w którym 1/3 udziałów posiada SWM. Chodziło o zrealizowane w latach 2011-14 projekty Słupca (4,8 MW), Czyżewo (6 MW), Koźmin (4,8 MW) oraz Bielice (5 MW).

W 2015 roku Stadtwerke München przyjął cel zwiększenia produkcji energii odnawialnej do poziomu odpowiadającego całkowitemu zapotrzebowaniu generowanemu przez miasto Monachium. Ten cel ma zostać osiągnięty najpóźniej w roku 2025.

Aldesa jest jedną z dziesięciu największych grup budowlanych w Hiszpanii. Firma działa w Polsce od ponad 10 lat, koncentrując się na rozwoju robót budowlanych i infrastruktury budowlanej oraz działa w sektorze przemysłowym, energii odnawialnej, koncesji i nieruchomości. W 2018 r. obroty netto hiszpańskiej grupy wyniosły 975 mln euro, co stanowi wzrost o 6 proc. w porównaniu z rokiem 2017.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.