Bank Pekao finansuje budowę największej farmy wiatrowej w Polsce

Bank Pekao finansuje budowę największej farmy wiatrowej w Polsce
EDF

Bank Pekao S.A. udzieli kredytu na budowę największej lądowej farmy wiatrowej w Polsce. Zlokalizowana na Pomorzu farma Potęgowo o łącznej mocy 220 MW składać się będzie z 81 turbin wiatrowych. Inwestycję finansuje konsorcjum pięciu banków, w tym Pekao oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Udział Banku Pekao w finansowaniu projektu przekracza 20 proc.

Bank Pekao będzie pełnił w inwestycji rolę agenta zabezpieczeń i wyłącznego dawcy kredytu VAT oraz będzie odpowiadał za hedging.

Finansowanie zostało udzielone spółce celowej Potęgowo Mashav, której większościowym udziałowcem jest Israel Infrastructure Fund.

REKLAMA

Farma wiatrowa będzie zlokalizowana w województwie pomorskim oraz zachodniopomorskim – w powiatach słupskim i sławieńskim.

Powstanie 68 elektrowni wiatrowych o jednostkowej mocy 2,75 MW i wysokości do 110 metrów oraz 13 turbin o moc 2,5 MW i wysokości 98 metrów.

Prace budowlane już się rozpoczęły, a ich zakończenie zostało zaplanowane do połowy 2020 roku.

REKLAMA

Energia będzie sprzedawana w ramach aktualnego modelu wsparcia energetyki odnawialnej, w oparciu o aukcje przeprowadzane przez Urząd Regulacji Energetyki w listopadzie ubiegłego roku. 

– Budowa farmy wiatrowej powstającej z myślą nie tylko o obecnych, ale także przyszłych pokoleniach, jest zgodna ze strategią rozwoju Banku Pekao jako jednej z najnowocześniejszych instytucji finansowych w Polsce. Jesteśmy przygotowani i zdecydowani, by w przyszłości finansować kolejne tego rodzaju projekty – zapewnia wiceprezes zarządu Banku Pekao Tomasz Styczyński, nadzorujący działalność Pionu Bankowości Korporacyjnej, Rynków i Bankowości Inwestycyjnej.

Bank Pekao podkreśla w komunikacie, że farma wiatrowa Potęgowo będzie miała wyraźny wpływ na środowisko naturalne. EBOiR podaje, że dzięki projektowi emisje CO2 zostaną zredukowane o ponad 514 tys. ton rocznie.

Bank dodaje, że podczas badania wpływu inwestycji na środowisko, niektóre lokalizacje turbin wiatrowych zostały zmienione w celu zmniejszenia ich wpływu na mieszkańców i ptaki. Projekt był uwzględniony w regionalnych planach rozwoju, a lokalnym społecznościom zapewni dodatkowe wpływy podatkowe.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.