Innogy zaczyna budowę farmy wiatrowej na Dolnym Śląsku

Innogy zaczyna budowę farmy wiatrowej na Dolnym Śląsku
Innogy

Należąca do koncernu energetycznego Innogy spółka Innogy Renewables Polska rozpoczyna budowę farmy wiatrowej Żukowice, dla której zapewniono gwarancje sprzedaży energii w ubiegłorocznej aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki.

Innogy zabezpieczył wsparcie w postaci 15-letnich gwarancji sprzedaży energii po zaoferowanej cenie w drodze aukcji przeprowadzonej w listopadzie ubiegłego roku przez Urząd Regulacji Energetyki.

Park wiatrowy Żukowice będzie się składać z 11 elektrowni wiatrowych – 10 turbin N131/3000 i 1 typu N117/3000, które dostarczy Nordex (obie firmy wspólnie realizują projekty lądowe na terenie Europy i Stanów Zjednoczonych).

REKLAMA

Farma wiatrowa Żukowice ma zostać oddana do użytku w przyszłym roku, a dla Innogy będzie to już kolejna inwestycja tego rodzaju zrealizowana w naszym kraju.

Grupa eksploatuje w Polsce 8 parków wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej ponad 240 MW. Farmy wiatrowe umiejscowione są w czterech regionach Polski – w Nowym Stawie w pobliżu Gdańska, Opalenicy w rejonie Poznania, Krzęcina i Tychowa na terenie Pomorza Zachodniego oraz na obszarze województwa podlaskiego, w okolicach Suwałk, Piecek i Taciewa.

Ogromnie cieszy nas fakt, że po zaledwie czterech latach od ostatniej inwestycji w sektorze energetyki wiatrowej znów mamy okazję instalować turbiny wiatrowe. Wygrana przez innogy Renewables Polska aukcja, której wyniki ogłoszono w listopadzie zeszłego roku, to kolejny, niezwykle ważny element naszego zaangażowania w rozwój, budowę i popularyzację odnawialnych źródeł energii w Polsce – mówi Robert Macias, członek zarządu Innogy Renewables Polska.

REKLAMA

W ostatniej aukcji Innogy zabezpieczyło wsparcie także dla drugiej farmy wiatrowej o większej mocy 52,2 MW, która ma powstać w Dolicach w woj. zachodniopomorskim.

W aukcji, której beneficjentem jest Innogy, mogli wziąć udział wytwórcy energii elektrycznej w planowanych instalacjach wiatrowych lub fotowoltaicznych o jednostkowej mocy ponad 1 MW.

Liczba ofert, które wygrały aukcję, wyniosła 31, a średnia cena ważona z wszystkich wygranych ofert wyniosła 196,17 zł/MWh. Najniższa zgłoszona cena wyniosła 157,80 zł/MWh, a najwyższa, zakwalifikowana do wsparcia sięgnęła 216,99 zł/MWh. Sprzedano ponad 41,996 TWh energii elektrycznej o wartości ponad 8,238 mld zł.

W tym roku ma się odbyć druga aukcja, której beneficjentem powinni być inwestorzy planujący budowę farm wiatrowych. Ministerstwo Energii chce przyznać w jej wyniku gwarancje sprzedaży energii dla projektów wiatrowych o łącznej mocy nawet 2,5 GW, podczas gdy łączna moc farm wiatrowych zrealizowanych do tej pory w naszym kraju wynosi około 5,9 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.