IEO policzył projekty wiatrowe w Polsce

IEO policzył projekty wiatrowe w Polsce
Senvion

W aktualizacji bazy danych „Projekty Wiatrowe w Polsce’2019” Instytut Energetyki Odnawialnej informuje o projektach wiatrowych, które dają łączną, możliwą do zainstalowania moc 8 GW.

Instytut Energetyki Odnawialnej szacuje, że łącznie na terenie Polski rozwijanych jest 570 projektów wiatrowych o łącznej mocy przyłączeniowej ponad 8 GW, wśród których 90 proc. ma zawarte umowy przyłączeniowe z operatorami sieci dystrybucyjnych lub operatorem sieci przesyłowej PSE.

Dla połowy uwzględnionych projektów IEO zidentyfikował inwestorów i odnalazł informacje o etapie ich zaawansowania.

REKLAMA

Na podstawie wykonanej analizy Instytut wyróżnia 56 projektów na najbardziej zaawansowanym etapie. Wśród nich zidentyfikowano dwa projekty wiatrowe o mocy około 57 MW będące już w trakcie budowy oraz 10 projektów po aukcji z 2018 r. o mocy 850 MW z zakontraktowanej mocy około 1100 MW. 

REKLAMA

IEO sprawdził, że od początku 2017 r., już po wprowadzeniu restrykcji odległościowych w ramach zasady tzw. 10H, umowy przyłączeniowe na 320 MW uzyskało 50 projektów, w tym 20 projektów o mocy 80 MW wyłącznie w 2019 r.

W aktualnej analizie projektów wiatrowych opartej na bazie danych „Projekty wiatrowe w Polsce ‘2019”, IEO uwzględnił ponadto po raz pierwszy projekty w morskiej energetyce wiatrowej, wśród których 7 otrzymało warunki przyłączenia. W tym tylko dwa będą przyłączone do istniejących już stacji, a pozostałe stacje mające powstać w okolicach Słupska i Żarnowca, do których mają zostać przyłączone morskie farmy wiatrowej, dopiero będą budowane.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.