Sztuczne wyspy na M. Północnym pomogą europejskiej energetyce

Sztuczne wyspy na M. Północnym pomogą europejskiej energetyce
North Sea Wind Power Hub

Operatorzy systemów elektroenergetycznych z kilku unijnych krajów, którzy tworzą inicjatywę o nazwie North Sea Wind Power Hub, opublikowali wyniki analizy, w której ocenili sens budowy na Morzu Północnym sztucznych wysp, które byłyby elementem transgranicznej infrastruktury przesyłowej, która połączyłaby system energetyczne państw UE i która umożliwiłaby optymalne wykorzystanie potencjału morskiej energetyki wiatrowej.

Inicjatywa North Sea Wind Power Hub ma swoje początki w roku 2017, kiedy operatorzy systemów przesyłowych z Holandii, Danii i Niemiec podpisali porozumienie mające zapoczątkować współpracę, której celem jest budowa ma Morzu Północnym jednej lub kilku sztucznych wysp mających zwiększyć możliwości produkcji energii z morskich farm wiatrowych.

Spółki TenneT TSO B.V. (Holandia), Energinet (Dania) and TenneT TSO GmbH (Niemcy) postanowiły wówczas, że będą współpracować w celu budowy zlokalizowanego na Morzu Północnym systemu elektroenergetycznego, którego sercem będzie położona w centralnym miejscu tego morza sztuczna wyspa.

REKLAMA

 Plan budowy jednej lub kilku sztucznych wysp na środku Morza Północnego może wyglądać jak science fiction, ale w rzeczywistości może to być bardzo efektywny i tani sposób na wypełnienie przyszłego zapotrzebowania na energię odnawialną krajów regionu Morza Północnego – zapewniał Torben Glar Nielsen, CTO operatora Energinet.

Pomysłodawcy projektu North Sea Wind Power Hub liczą, że jego realizacja zwiększy możliwości produkcji energii na Morzu Północnym do poziomu odpowiadającego zapotrzebowaniu generowanemu przez około 70-100 mln Europejczyków. Ten cel chcą osiągnąć do roku 2050.

Uczestnicy projektu North Sea Wind Power Hub przyjęli początkowo, że pierwsza sztuczna wyspa może powstać około roku 2035. 

REKLAMA

Już teraz potencjał działających na Morzu Północnym farm wiatrowych przekracza 10 GW, a mając na uwadze, że morska energetyka wiatrowa weszła w fazę rozwoju zaledwie kilka lat temu, można przypuszczać, że wiatraków będzie szybko przybywać.

Pomysłodawcy projektu North Sea Wind Power Hub założyli, że do tworzonego przez nich systemu elektroenergetycznego do 2040 roku będzie można podłączyć farmy wiatrowe o łącznej mocy 70-100 GW.

Teraz konsorcjum North Sea Wind Power Hub zaprezentowało wyniki przeprowadzonej analizy, z której ma wynikać, że budowa sztucznych wysp na Morzu Północnym jest technicznie wykonalna, a pierwsza wyspa może powstać w latach 30.

Podkreślono, że budowie takiej wyspy powinno towarzyszyć uruchomienie instalacji „power-to-gas” zamieniającej nadwyżki energii elektrycznej w wodór, co dałoby regionalnemu systemowi energetycznemu dodatkową elastyczność.

Ponadto uczestnicy konsorcjum wskazują teraz na znacznie większy potencjał morskich farm wiatrowych, które mogą powstać na Morzu Północnym, oceniając go na 180 GW możliwe do uruchomienia do roku 2045.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.