Vestas zwiększa zamówienia i… szykuje zwolnienia

Vestas zwiększa zamówienia i... szykuje zwolnienia
Vestas

Globalny lider w produkcji elektrowni wiatrowych pochwalił się osiągnięciem największej w historii firmy wartości zebranych zamówień w skali kwartału. Mimo to duńska firma szykuje spore zwolnienia, które mają dotknąć głównie pracowników w centralnej części Europy.

W minionym kwartale Vestas wypracował przychody na poziomie 2,12 mld euro, co jest wynikiem nieznacznie gorszym od osiągniętego w analogicznym okresie ubiegłego roku (2,26 mld euro). 

Niższym przychodom towarzyszyły niższe zyski. W minionym kwartale zysk Vestasa w ujęciu EBITDA wyniósł 255 mln euro wobec 369 mln euro przed rokiem. Półroczna EBITDA wyniosła 424 mln euro wobec 594 mln euro w analogicznym okresie 2018 r.

REKLAMA

Vestas pochwalił się natomiast największymi w historii firmy kwartalnymi zamówieniami na jego elektrownie wiatrowe.

Wartość zamówień zebranych w drugim kwartale sięgnęła 4,3 mln euro (5,696 GW) wobec wartości zamówień rzędu 2,7 mld euro (3,807 GW) wypracowanej przed rokiem.

Zamówienia w pierwszym półroczu wyniosły w sumie 6,7 mld euro (8,7 GW) wobec wartości 3,9 mld euro w pierwszej połowie ub.r. (5,436 GW). W całym ubiegłym roku Vestas przyjął zamówienia na 10,6 mld euro (14,214 GW).

REKLAMA

Rekordowe kwartalne zamówienia nie oznaczają jednak zwiększenia zatrudnienia, a wręcz przeciwnie. Vestas ma zwolnić około 400 pracowników – głównie tzw. białe kołnierzyki zatrudnione w Danii i Niemczech.

To część strategii duńskiej firmy, która chce zwiększyć aktywność na nowych rynkach poza Europą, jednocześnie zmniejszając skalę swoich operacji na Starym Kontynencie, gdzie spodziewany jest spadek inwestycji głównie na skutek spowolnienia na dotąd największym europejskim rynku wiatrowym, czyli w Niemczech (co wynika bynajmniej nie z ograniczenia rządowego wsparcia, ale z deficytu gotowych projektów).

Zwolnienia mają nie dotknąć zakładów Vestasa w Europie – z wyjątkiem zakładu w duńskim Hammel, gdzie pracę ma stracić około 80 osób.

W sumie etaty ma stracić około 1,6 proc. załogi Vestasa, która liczy łącznie około 24,3 tys. pracowników.

Dzięki redukcji zatrudnienia zarząd duńskiej firmy chce wygenerować oszczędności sięgające 30 mln euro w skali roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.