CEZ postawi swoją pierwszą farmę wiatrową w Polsce

CEZ postawi swoją pierwszą farmę wiatrową w Polsce
General Electric

Czeski koncern energetyczny CEZ, który ma na koncie wybudowanie m.in. nadal największej lądowej farmy wiatrowej w Europie, postawi w naszym kraju swoje pierwsze elektrownie wiatrowe.

CEZ rozpoczął przygodę z polskim rynkiem wiatrowym osiem lat temu. Czesi przejęli wówczas dewelopera Eco-Wind Construction rozwijającego projekty łącznie na 800 MW.

Czeski koncern zapewniał wówczas, że chce w naszym kraju posiadać farmy wiatrowej o mocy około 500-600 MW, a więc porówywalnej do mocy uruchomionej przez nich w Rumunii w 2012 roku, składającej się z 240 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 600 MW, nadal największej lądowej farmy wiatrowej w Europie. 

REKLAMA

Farmy wiatrowe w Polsce miały być realizowane jeszcze w ramach wygaszonego ostatecznie w 2016 roku dla nowych inwestycji systemu zielonych certyfikatów. Ostatecznie jednak, w sytuacji ówczesnego sporego zamieszania na polskim rynku energetyki odnawialnej jeśli chodzi o zasady wspierania energetyki odnawialnej i przeciągających się prac nad ustawą o OZE, czeski koncern wstrzymał realizację projektów wiatrowych.

REKLAMA

Teraz jednak CEZ powraca do inwestycji na polskim rynku i wybuduje swoją pierwszą farmę wiatrową w naszym kraju, co jest efektem wygranej w aukcji, którą Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził pod koniec ubiegłego roku.

Do tamtej aukcji Czesi zgłosili skutecznie – za pośrednictwem spółki celowej Baltic Green 1 – projekt farmy wiatrowej Krasin o mocy 35,2 MW, na który ma się złożyć 16 turbin.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.