Sejmowa komisja odrzuciła propozycje zmian w ustawie odległościowej

Sejmowa komisja odrzuciła propozycje zmian w ustawie odległościowej
Kancelaria Sejmu RP

Wczoraj Komisja Infrastruktury rozpatrzyła projekt zmian w uchwalonej w 2016 roku ustawie o inwestycjach w elektrownie wiatrowe. Zaproponowane przez PSL i Kukiz’15 zmiany dotyczyły umożliwienia budowy domów w pobliżu farm wiatrowych.

Reprezentujacy klub poselski PSL-Kukiz’15 poseł Jarosław Sachajko zaproponował zmianę wpisanego do ustawy „odległościowej” terminu, w którym możliwe było uzyskanie warunków zabudowy w strefie odpowiadającej 10-krotnej wysokości elektrowni wiatrowej – do 6 lat, czyli o 3 lata dłużej od terminu, który zapisano w ustawie i który minął w połowie zeszłego roku.

Autorzy proponowanych regulacji podkreślali, że są one popierane przez Związek Powiatów Polskich.

REKLAMA

Do propozycji klubu PSL-Kukiz’15 ustosunkował się obecny na posiedzeniu Komisji Infrastruktury Piotr Czopek, dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej i Rozproszonej w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Piotr Czopek poinformował, że nie ma jeszcze wypracowanego rządowego stanowiska do projektu zgłoszonego przez PSL-Kukiz’15, jednak samo Ministerstwo Aktywów Państwowych patrzy na niego „nieprzychylnie”.

REKLAMA

Jak mówił, Ministerstwo Aktywów Państwowych dostrzega problem lokowania zabudowy mieszkaniowej w pobliżu farm wiatrowych, jednak – jak ocenił – zaproponowane rozwiązania spowodują skutek odwrotny w postaci nasilenia się protestów z uwagi, że zbudowane wcześniej elektrownie wiatrowe zostałyby wyjęte spod ustawy „odległościowej”.

Powołując się na stanowisko zaprezentowane przez Piotra Czopka, poseł PiS Jerzy Polaczek zgłosił wniosek o odrzucenie propozycji zmian w zasadach lokowania domów w pobliżu elektrowni wiatrowych

Finalnie Komisja Infrastruktury rekomendowała odrzucenie proponowanej nowelizacji w pierwszym czytaniu. Za odrzuceniem opowiedziało się 15 posłów, 10 było przeciw i żaden członek Komisji nie wstrzymał się od głosu.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.