Kolejny kraj inwestuje w offshore. W końcu

Kolejny kraj inwestuje w offshore. W końcu
MHI Vestas

Ogromne zapotrzebowanie na energię przy małej podaży terenów, które można wykorzystać pod budowę lądowych farm wiatrowych i elektrowni fotowoltaicznych, a jednocześnie wiele miejsca na morzu. Te czynniki sprawiają, że Japonia powinna zwrócić się w kierunku morskiej energetyki wiatrowej. W końcu zaczyna to robić.

Do tej pory projekty offshore realizowane u wybrzeży Japonii miały jedynie pilotażowy charakter. Teraz Japończycy w końcu zaczynają inwestować w komercyjne morskie farmy wiatrowe.

Pierwsze turbiny na wielkoskalowe, komercyjne farmy wiatrowe, które powstaną u wybrzeży Japonii, dostarczy producent, w którym połowę udziałów ma japoński koncern Mitsubishi Heavy Industries.

REKLAMA

Duńsko-japoński producent morskich elektrowni wiatrowych MHI Vestas poinformował o zdobyciu bezwarunkowego zamówienia na dostawę turbin dla pierwszych w Japonii komercyjnych farm wiatrowych na morzu.

Dwie morskie farmy wiatrowe Akita i Noshiro będą liczyć w sumie 139 MW, a MHI Vestas dostarczy do tych projektów 33 turbiny o jednostkowej mocy 4,2 MW i średnicy łopat wirnika 117 metrów.

Wszystkie turbiny staną na fundamentach przytwierdzonych do morskiego dna – mimo, że w ostatnich latach z uwagi na posiadane warunki Japończycy testowali turbiny na pływających platformach.

REKLAMA

Inwestorem jest spółka Akita Offshore Wind Corporation, w której największe udziały ma grupa Marubeni i która uzyskała prawa do zagospodarowania morskiej strefy u wybrzeży prefektury Akita w 2015 roku.

Instalacja turbin ma się rozpocząć w roku 2022, a po uruchomieniu generacji obie farmy wiatrowe mają wytwarzać energię w ilości odpowiadającej rocznemu zapotrzebowaniu 130 tys. japońskich gospodarstw domowych.

Odbiorcą energii będzie Tohoku Electric Power, a inwestor ma zapewnioną na 20 lat taryfę gwarantowaną.

Inwestycja ma kosztować około 100 mld jenów, czyli około 830 mln euro.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.