Energa zaczyna testy nowej farmy wiatrowej

Energa zaczyna testy nowej farmy wiatrowej
Energa

Kolejna farma wiatrowa Energi powstaje w powiecie tureckim na 250 ha obszarów zrekultywowanych po kopalni węgla brunatnego Adamów. Koncern energetyczny z Gdańska rozpoczyna rozruch farmy wiatrowej Przykona, którą wybudował w konsekwencji wygranej w aukcji z listopada 2018 roku.

Zgodnie z ustalonym harmonogramem rozpoczął się rozruch technologiczny należącej do Grupy Energa farmy wiatrowej Przykona. W najbliższych tygodniach odbędą się testy wszystkich dziewięciu turbin wiatrowych.

Celem rozruchu technologicznego jest przeprowadzenie prób i testów umożliwiających końcowy odbiór farmy. Chodzi o fizyczne uruchomienie poszczególnych turbin i rozpoczęcie pracy przez urządzenia wytwórcze, przy jednoczesnej weryfikacji parametrów i ustawień poszczególnych urządzeń oraz sprawdzeniu poprawności działania zabezpieczeń.

REKLAMA

Na farmę wiatrową Przykona składają się jedne z największych i najnowocześniejszych elektrowni wiatrowych w Polsce – turbiny Vestas V-126 o mocy jednostkowej 3,45 MW. Zostały postawione na słupach o wysokości 117 metrów, co przy skrajnie wychylonym skrzydle o długości 63 m daje łączną wysokość turbiny 180 m.

Farma wiatrowa Przykona ma moc zainstalowaną wynoszącą 31,05 MW. Roczna produkcja energii elektrycznej szacowana jest na poziomie ok. 83 GWh. 

Zakończenie budowy i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie farmy wiatrowej Przykona planowane jest na drugi kwartał br.

REKLAMA

Po zakończeniu budowy farma wiatrowa Przykona, wraz z prawami wynikającymi z wygranej aukcji, zostanie przekazana spółce Energa OZE, specjalizującej się w eksploatacji jednostek wytwórczych OZE w grupie Energa.

W ramach aukcji Energa zakontraktowała sprzedaż 1 245 000 MWh energii z farmy wiatrowej Przykona na okres piętnastu lat. Spółka nie podaje jednak zaoferowanej ceny za energię.

Z informacji Urzędu Regulacji Energetyki w sprawie ogłoszenia wyników aukcji przeprowadzonej w listopadzie 2018 roku wynika, że minimalna cena, po jakiej w tej aukcji została sprzedana energia, wynosi 162,83 zł/MWh, a maksymalna cena sięga 233,29 zł/MWh.

Całkowita moc elektryczna zainstalowana w elektrowniach Grupy Energa w 2019 roku wynosiła 1,35 GW, z czego około 0,5 GW stanowiły odnawialne źródła energii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.