Największe na świecie turbiny na farmie wiatrowej u wybrzeży Belgii

Największe na świecie turbiny na farmie wiatrowej u wybrzeży Belgii
MHI Vestas

Zakończyła się instalacja wszystkich 23 elektrowni wiatrowych na morskiej farmie wiatrowej Northwester 2, która powstała na belgijskich wodach terytorialnych. To obecnie największe turbiny, które pracują w ramach komercyjnego projektu.

Morska farma wiatrowa Northwester 2 składa się z 23 elektrowni wiatrowych o jednostkowej mocy 9,5 MW i średnicy łopat wirnika 164 m.

Jak podkreśla ich producent, japońsko-duńskie konsorcjun MHI Vestas, to pierwszy przypadek instalacji turbiny o mocy ponad 9 MW w komercyjnym projekcie. Obecnie w porcie w Rotterdamie General Electric testuje już turbinę o mocy 12 MW, jednak jest to na razie pilotaż służący zebraniu certyfikatów niezbędnych do komercyjnych zastosowań.

REKLAMA

Elektrownie wiatrowe wchodzące w skład projektu Northwester 2 zostały zainstalowane w odległości około 50 km od brzegu, na głębokościach 25-40 metrów.

Farma wiatrowa Northwester 2 ma produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 220 tys. belgijskich gospodarstw domowych, przy czym uzysk energii z pojedynczej turbiny o mocy 9,5 MW będzie odpowiadać zapotrzebowaniu ok. 9,5 tys. belgijskich rodzin.

Całkowity koszt inwestycji miał wynieść 642 mln euro, co w przeliczeniu na planowaną moc daje niecałe 3 mln euro na MW.

REKLAMA

Projekt został realizowany przez konsorcjum inwestorów Parkiwnd (70 proc.) oraz Sumimoto (30 proc.).

Zgodę na udzielenie pomocy publicznej w ramach belgijskiego systemu wsparcia dla morskiej energetyki wiatrowej – w tym dla projektu Northwester 2 – w 2018 roku przyznała Komisja Europejska.

Ponadto Europejski Bank Inwestycyjny przyznał na inwestycję Northwester 2 pożyczkę w wysokości 210 mln euro.

Gwarancji na połowę tej sumy udzielił Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych. Dodatkowo gwarancje finansowania do 100 mln euro miała zapewnić duńska rządowa agencja kredytów eksportowych EKF – wspomagając w ten sposób pośrednio duńską firmę Vestas, która dostarczy na Northvester 2 swoje turbiny wiatrowe.

Wsparcie dla operatora farmy wiatrowej Northwester 2 będzie przyznawane w formie certyfikatów, które będzie  mógł sprzedać belgijskiemu operatorowi systemu przesyłowego Elia, dostając w ten sposób premię ponad cenę energii uzyskaną na rynku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.