Atak hakerski na czołowego producenta energii wiatrowej

Atak hakerski na czołowego producenta energii wiatrowej
EDPR

Portugalska grupa EDPR, która działa m.in. na polskim rynku odnawialnych źródeł energii, padła ofiarą ataku hakerów, którzy mieli przejąć należące do EDPR terabajty danych.

Serwery EDPR w ostatni poniedziałek 13 kwietnia zostały zaatakowane przez hakerów, którzy przechwycili 10 TB danych portugalskiego koncernu – w tym informacji o transakcjach oraz danych klientów i partnerów biznesowych.

Media opisujące tę sprawę informują, że hakerzy mają domagać się okupu w wysokości 10,9 mln dolarów. Jeśli nie otrzymają tej kwoty w ciągu 20 dni, mają upublicznić dane wykradzione z serwerów EDPR.

REKLAMA

EDPR firma nie potwierdziła jednak informacji o żądaniu okupu. Firma nie opublikowała też na swojej stronie żadnego komunikatu na temat zdarzenia.

Portugalska firma przyznała jednak, że doszło do kradzieży danych i że miało to wpływ na działalność koncernu, jednak kradzież miała nie zagrozić dostawom energii i krytycznej infrastrukturze portugalskiej firmy.

EDPR to jeden z największych na świecie inwestorów w energetyce wiatrowej. Największym projektem z udziałem portugalskiego koncernu jest morska farma wiatrowa Moray East, którą EDPR zbuduje u wybrzeży Wielkiej Brytanii we współpracy z francuskim koncernem energetycznym Engie.

REKLAMA

Realizacja farmy wiatrowej Moray East o docelowej mocy 950 MW to efekt wygranej w aukcji dla offshore przeprowadzonej w 2017 r. Zaproponowana cena za energię wyniosła 57,5 GBP/MWh i gwarancję takiej ceny przyznano dla tej inwestycji na 15 lat.

EDPR to jeden z największych producentów energii wiatrowej w Polsce. W naszym kraju posiada farmy wiatrowe o łącznej mocy 418 MW, a w przyszłym miesiącu ma rozpocząć budowę swojej pierwszej farmy wiatrowej w systemie aukcyjnym – dzięki zagwarantowaniu sobie publicznych gwarancji sprzedaży energii w aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki w listopadzie 2018 r. Chodzi o farmę wiatrową o mocy 38 MW, która ma powstać na terenie gminy Korsze.

Ponadto w ubiegłym roku EDPR zakupił koncesje dla zlokalizowanych w polskiej części Morza Bałtyckiego projektów morskich farm wiatrowych, z których moc każdego wynosi 200 MW.

Firma realizuje też pierwsze projekty w fotowoltaice. Wczoraj poinformowała o zakontraktowaniu sprzedaży energii z ogromnej farmy fotowoltaicznej o mocy 200 MW, którą ma zbudować w przyszłym roku w Meksyku. Umowa PPA została zawarta na okres 15 lat z firmą Ammper.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.