Pierwsza turbina na farmie wiatrowej Shella. Największa na świecie

Pierwsza turbina na farmie wiatrowej Shella. Największa na świecie
MHI Vestas

Konsorcjum z udziałem paliwewego potentata rozpoczęło u wybrzeży Holandii budowę ogromnej morskiej farmy wiatrowej. Zainstalowano właśnie pierwszą turbinę MHI Vestas o rekordkowej mocy 9,5 MW. W planach jest wprowadzenie na rynek już znacznie większych turbin, jednak model V164-9.5 MW pozostaje nadal największą turbiną wiatrową na świecie, która jest wykorzystywana w komercyjnych projektach.

W aukcji przeprowadzonej w Holandii w 2016 roku, w której wybrano inwestora mającego zbudować morskie elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 700 MW w strefach Borssele III i IV, najniższą cenę za energię zaproponowało konsorcjum firm z udziałem Shell, Van Oord, Eneco i Mitsubishi/DGE, pokonując inwestorów, którzy złożyli w sumie 26 ofert.

Górną cenę za energię, której nie mogli przekroczyć inwestorzy składający swoje oferty, ustalono na 119,75 EUR/MWh.

REKLAMA

Tymczasem zaproponowana przez konsorcjum z udziałem Shella cena wyniosła 54,5 EUR/MWh i należała wtedy do najniższych, jakie zaproponowano za energię w aukcjach dla morskiej energetyki wiatrowej. Taką cenę holenderskie państwo zagwarantuje na okres 15 lat.

Obecnie udziałowcami konsorcjum, które jest właścicielem projektów Borselle III i IV, są – fundusz Partners Group (45 proc.), Shell (20 proc.), Mitsubishi Corporation za pośrednictwem spółki DGE (15 proc.), Eneco (10 proc.) oraz Van Oord (10 proc.). 

Morska farma wiatrowa Borssele III / IV o docelowej mocy 731,5 MW ma być zlokalizowana w odległości około 22 km od wybrzeży Holandii.

Za wykonanie połączenia energetycznego z lądem będzie odpowiadać holenderski operator TenneT i to on poniesie koszty budowy infrastruktury przyłączeniowej.

Koszt inwestycji w Borselle III / IV szacuje się na 1,3 mld euro, z czego część zostanie sfinansowana w formule project finance.

W zapewnieniu finansowania dla tego projektu pomogło zawarcie długoletnich kontraktów na sprzedaż energii, którą będą kupować Shell oraz holenderski dostawca energii Eneco.

REKLAMA

Roczna produkcja energii, po uruchomieniu farmy wiatrowej Borselle III / IV, co ma nastąpić w roku 2021, powinna sięgać rocznie około 3 TWh.

Największe na świecie

Dla MHI Vestas to już kolejna dostawa turbin o mocy 9,5 MW. Ostastnio u wybrzeży Belgii pracę rozpoczęła największa farma wiatrowa wyposażona w takie turbiny. W projekcie Northwester 2 wykorzystano ich 23.

Natomiast wcześniej MHI Vestas zainstalował pierwsze tego rodzaju turbiny w zrealizowanym u wybrzeży Szkocji projekcie Kinkardine, na który składa się pięć elektrowni V164-9.5 MW.

Tego rodzaju turbiny zostaną zastosowane w przyszłości m.in. także na powstającej u wybrzeży Wielkiej Brytanii farmie wiatrowej Trinton Knoll o mocy aż 860 MW.

Ponadto elektrownie MHI Vestas o mocy 9,5 MW mają wejść w skład farm wiatrowych, które do 2022 r. mają powstać u wybrzeży m.in. Niemiec, Tajwanu i Japonii. W tych projektach zastosowane zostaną warianty turbin z dłuższymi łopatami liczącymi 174 metry.

Także na 2022 r. planowane jest uruchomienie farmy wiatrowej Eoliennes Flottantes du golfe du Lion u wybrzeży Francji, w skład której mają wejść turbiny MHI Vestas o mocy zwiększonej do 10 MW.

Obecnie nad wprowadzeniem na rynek większych turbin pracują już General Electric oraz Siemens Gamesa. Pierwszy z tych producentów testuje już pilotażową turbinę o mocy 12 MW, a drugi zapowiedział wprowadzenie za kilka lat turbiny o mocy 14 MW z możliwością optymalizacji do 15 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.