PGE ma warunki przyłączenia dla farmy wiatrowej Baltica 1

PGE ma warunki przyłączenia dla farmy wiatrowej Baltica 1
Orsted

Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA wydały na wniosek należącej do Grupy Kapitałowej PGE spółki Elektrownia Wiatrowa Baltica 1 warunki przyłączenia dla projektu morskiej farmy wiatrowej o mocy niemal 900 MW. W sumie PGE szykuje  się do budowy farm wiatrowych na morzu o mocy 3500 MW.

Baltica 1 to jeden z projektów morskich farm wiatrowych, które w polskiej części Morza Bałtyckiego chce postawić największy państwowy koncern energetyczny.

Spółka PGE Baltica, odpowiedzialna za rozwój offshore w największej państwowej grupie energetycznej, planuje budowę w sumie trzech morskich farm wiatrowych w polskiej części Bałtyku.

REKLAMA

Projekt Baltica 1 o mocy 896 MW posiada już warunki przyłączenia i pozwolenie lokalizacyjne umożliwiające wznoszenie sztucznych wysp (PSzW).

Dla projektu Baltica 2 o docelowej mocy 1489 MW PGE uzyskała warunki przyłączenia oraz pozwolenie lokalizacyjne.

Z kolei projekt Baltica 3 o mocy mogącej wynieść 1045 MW posiada już umowę przyłączeniową.  

REKLAMA

Morskie farmy wiatrowe Baltica 3 i 2 mają powstać do 2030 roku, a Baltica 1 po 2030 roku. Ich łączna maksymalna moc wyniesie do 3,5 GW.

Docelowo PGE zamierza sprzedać wybranemu partnerowi strategicznemu po 50 procent udziałów w dwóch spółkach – Baltica 3 i Baltica 2 – a następnie wspólnie z partnerem realizować je w formule joint venture. Celem współpracy jest także zbudowanie kompetencji przez PGE Baltica, aby w przyszłości firma mogła sama realizować projekty offshore.

W grudniu 2019 r. PGE podpisała wstępne porozumienie z Orsted opisujące ramy współpracy przy transakcji nabycia przez duński koncern udziałów w dwóch projektach budowy morskich farm wiatrowych Baltica 2 i 3. Porozumienie, mające na razie niewiążący charakter, ma być podstawą do dalszych negocjacji, które mają doprowadzić do uzgodnienia szczegółowej dokumentacji transakcyjnej.

W styczniu 2020 roku Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla Baltica 2 oraz Baltica 3.

Kolejne etapy prac do uzyskania pozwolenia na budowę farm Baltica 3 i Baltica 2 to badanie dna morza oraz prace koncepcyjne w kwestii wyprowadzenia mocy, czyli połączenia farm na morzu z lądowym systemem elektroenergetycznym.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.