Rusza budowa wielkiej farmy wiatrowej na morzu. Bez subsydiów

Rusza budowa wielkiej farmy wiatrowej na morzu. Bez subsydiów
Vattenfall

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall podjął decyzję o budowie wielkiej farmy wiatrowej, która powstanie u wybrzeży Holandii. Złożą się na nią turbiny o rekordowej mocy 11 MW, które będą wytwarzać energię nieobjętą jakimikolwiek subsydiami czy publicznymi gwarancjami sprzedaży energii.

Kolejne inwestycje szwedzkiej grupy energetycznej w offshore to efekt aukcji, w których Vattenfall zapewnił sobie prawa do zagospodarowania dwóch stref przeznaczone pod morskie elektrownie wiatrowe u wybrzeży Holandii.

W tych aukcjach holenderskie władze z góry zaznaczyły, że inwestorzy nie mogą liczyć na gwarantowaną cenę, po jakiej będzie sprzedawana energia – jak we wcześniejszych aukcjach, w wyniku których u wybrzeży Holandii już powstały lub są w trakcie budowy pierwsze ogromne farmy wiatrowe na morzu.

REKLAMA

Budowę jednej z farm wiatrowych objętych gwarancjami sprzedaży energii po cenie zgłoszonej przez inwestora właśnie rozpoczyna konsorcjum z udziałem grupy paliwowej Shell.

W aukcji przeprowadzonej w Holandii w 2016 roku, w której wybrano inwestora mającego zbudować morskie elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 700 MW w strefach Borssele III i IV, najniższą cenę za energię zaproponowało konsorcjum firm z udziałem Shell, Van Oord, Eneco i Mitsubishi/DGE.

Morska farma wiatrowa Borssele III / IV o docelowej mocy 731,5 MW ma być zlokalizowana w odległości około 22 km od wybrzeży Holandii. Złożą się na nią turbiny MHI Vestas o jednostkowej mocy 9,5 MW i średnicy łopat wirnika 164 m. To obecnie największe turbiny stosowane w komercyjnych projektach. Montaż pierwszej z nich na Borssele III / IV już się zakończył.

Roczna produkcja energii, po uruchomieniu farmy wiatrowej Borselle III / IV, co ma nastąpić w roku 2021, powinna sięgać rocznie około 3 TWh. Zaproponowana przez konsorcjum z udziałem Shella cena wyniosła 54,5 EUR/MWh i należała wtedy do najniższych, jakie zaproponowano za energię w aukcjach dla morskiej energetyki wiatrowej. Taką cenę holenderskie państwo zagwarantuje na 15 lat.

W ostatnich aukcjach, które odbyły się w latach 2018-19, zwycięski inwestor – w obu przypadkach okazał się nim Vattenfall – uzyskał wyłącznie prawa do postawienia farm wiatrowych – już bez gwarancji ceny energii.

REKLAMA

Szwedzi mogą jednak liczyć na spory bonus. Koszt budowy infrastruktury, którą będzie przesyłana na ląd energia, będzie po stronie holenderskiego operatora systemu przesyłowego TenneT.

Vattenfall podjął od razu dwie finalne decyzje inwestycyjne i rozpocznie budowę farm wiatrowych w lokalizacjach, do których uzyskał prawa w aukcjach z lat 2018-19. Postawi w nich w sumie 140 elektrowni wiatrowych Siemens Gamesa o łącznej mocy aż 1,5 GW. Jednostkowa moc turbin wyniesie 11 MW.

Budowa pierwszych elementów elektrowni wiatrowych ma ruszyć w przyszłym roku. Za dostawę fundamentów będzie odpowiadać holenderska firma SiF Group, kable dostarczą firmy TKF i Prysmian, instalacją fundamentów zajmie się firma Subsea 7, a montaż turbin ma zapewnić Swire Blue Ocean.

Jak podkreśla Vattenfall, w 2023 roku, kiedy farma wiatrowa zostanie oddana do użytku, będzie największą na świecie morską farmą wiatrową.

Na razie największa na świecie jest farma wiatrowa Hornsea One o mocy 1,218 GW, którą w brytyjskiej części Morza Północnego zbudował duński koncern energetyczny Orsted. W roku 2022 Duńczycy mają uruchomić ponadto farmę wiatrową Hornsea Two o mocy 1,386 GW.

Z kolei norweski koncern paliwowy Equinor szykuje się do budowy jeszcze większej morskiej farmy wiatrowej, która powstanie w brytyjskiej części Morza Północnego. Projekt Dogger Bank ma składać się z elektrowni wiatrowych o łącznej mocy aż 3,6 GW. Jeśli ten projekt będzie realizowany zgodnie z przyjętym harmonogramem, pierwsze wiatraki na Dogger Bank powinny kręcić się już w roku 2023.

Obecnie Vattenfall jest w trakcie budowy także m.in. farmy wiatrowej Kriegers Flak, która po uruchomieniu będzie największą farmą wiatrową na Morzu Bałtyckim. Więcej na temat tej inwestycji w artykule: Ruszyła budowa największej farmy wiatrowej na Bałtyku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.