Energa uruchamia farmę wiatrową na terenach po byłej kopalni

Energa uruchamia farmę wiatrową na terenach po byłej kopalni
Energa

Energa uruchomiła na zrekultywowanych terenach pokopalnianych w Przykonie w województwie wielkopolskim farmę wiatrową o mocy 31 MW. Poprzednie instalacje OZE Energa uruchamiała jeszcze w wygaszonym dla nowych inwestycji w 2016 roku systemie zielonych certyfikatów. Sprzedaż energii z farmy wiatrowej Przykona będzie rozliczana w systemie aukcyjnym.

Farma wiatrowa w Przykonie o mocy 31,05 MW składa się z 9 turbin, każda o mocy 3,45 MW, a jej roczna produkcja szacowana jest na około 75 GWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu około 30 tys. gospodarstw domowych.

Elektrownie wiatrowe posiadają wysokość liczoną do piasty turbiny na poziomie 117 m, a długość łopat sięga 64 m. W najwyższym punkcie wiatraki osiągają wysokość ok. 180 m nad poziomem terenu.

REKLAMA

Wraz z farmą wiatrową zbudowano także niezbędną infrastrukturę, w tym linie kablowe średniego napięcia o długości ok. 11 km, łączące wiatraki z GPZ Żuki, linie światłowodowe, drogi dojazdowe, place manewrowe oraz stację GPO.

Realizacja tego projektu to efekt wygranej aukcji, w której Energa zabezpieczyła sprzedaż 1,2 mln MWh energii elektrycznej do roku 2034.

Według szacunków Energi inwestycja przyniesie budżetowi gminy Przykona dodatkowe wpływy z podatków w wysokości ok. 740 tys. zł. Koncern energetyczny z Gdańska dodaje, że pełne wykorzystanie potencjału tej lokalizacji podniosłoby roczne wpływy do budżetu gminy do poziomu ok. 4 mln zł rocznie.

Szacujemy, że na 300 ha, na których powstała farma, można wybudować aktywa o łącznej mocy około 150 MW. Jedną z inwestycji, które bierzemy pod uwagę w tej lokalizacji, jest farma fotowoltaiczna Gryf o mocy ok. 20 MW – ocenia Jacek Goliński, prezes Energi.

REKLAMA

W 2019 roku udział odnawialnych źródeł energii w miksie wytwórczym Grupy Energa wyniósł ok. 38 proc. i był o 7 proc. wyższy w stosunku do roku poprzedniego. Duży udział w tym wyniku miał wzrost produkcji z pięciu farm wiatrowych Energi, które wygenerowały 447 GWh, czyli o 16 proc. więcej energii niż w roku 2018.

Wraz z uruchomieniem inwestycji w Przykonie moc zainstalowana we wszystkich aktywach wiatrowych Grupy Energa wzrosła do 242 MW, a średnia roczna produkcja energii wiatrowej ma sięgać 495 GWh, przekraczając przy korzystnych warunkach atmosferycznych pułap 500 GWh energii wytworzonej w skali roku.

Całkowita moc elektryczna zainstalowana w elektrowniach Grupy Energa w 2019 roku wynosiła 1,35 GW, z czego 38 proc. (0,5 GW) stanowiły odnawialne źródła energii.

Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen, właściciela Grupy Energa, mówił dzisiaj podczas uroczystości uruchomienia farmy wiatrowej Przykona, że doświadczenie zdobyte podczas realizacji tej inwestycji są istotne w obliczu planowanego przez Grupę Orlen projektu morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku.

– Konsekwentnie budujemy koncern multienergetyczny, który będzie regionalnym liderem zielonej transformacji. Przejęcie Energi przez Grupę Orlen było w tym kontekście niezwykle istotne, przyspieszając realizację strategicznych celów obu podmiotów w obszarze nisko- i zeroemisyjnych mocy wytwórczych – mówił Daniel Obajtek.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.