Minidźwig serwisuje elektrownie wiatrowe PGE

Minidźwig serwisuje elektrownie wiatrowe PGE
PGE Energia Odnawialna

PGE Energia Odnawialna po raz pierwszy w Polsce użyła minidźwigu do prac serwisowych przeprowadzonych na farmie wiatrowej Karnice I. Urządzenie umożliwia sprawne i bezpieczne zdemontowanie, a potem wymianę przekładni, wału i innych elementów turbiny wiatraka.

PGE Energia Odnawialna podkreśla, że zaletą urządzenia, które trafiło na farmę wiatrową Karnice I z Danii, jest to, że może być ono wykorzystywane w zastępstwie tradycyjnych dźwigów samojezdnych, których użycie jest często utrudnione ze względu na wąskie drogi dojazdowe do niektórych farm wiatrowych i brak platform montażowych.

– Pomimo niewielkich rozmiarów, ułatwiających transport, urządzenie ma niesamowite możliwości. Potrafi przenieść generator, transformator lub inny element turbiny ważący nawet 24 tony. Kieruje nim operator przy pomocy specjalnego sterownika z monitorem – komentuje Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna.

REKLAMA

Minidźwigiem można wykonywać prace bez względu na wielkość wież elektrowni wiatrowych mierzących czasami nawet 160 metrów. Ta technologia ma być także mniej wrażliwa na warunki atmosferyczne, co pozwala na wykonanie niezbędnych napraw nawet przy dużym wietrze.

PGE EO podkreśla, że to duże usprawnienia, ponieważ tradycyjne dźwigi muszą być wyłączane z użytkowania, gdy prędkość wiatru przekracza 12 m/s.

Farma wiatrowa Karrnice I jest zlokalizowana w gminie Karnice w woj. zachodniopomorskim i została uruchomiona w 2009 roku. Na projekt Karnice I składa się z 13 elektrowni wiatrowych Siemens SWT-2.3-93 o łącznej mocy 29,9 MW.

REKLAMA

PGE Energia Odnawialna posiada 16 farm wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej 647,16 MW.

Ostatnio potencjał posiadany przez PGE w energetyce wiatrowej zwiększył się o pierwsze elektrownie wiatrowe uruchomione w następstwie wygranej aukcji.

Przed tygodniem Polska Grupa Energetyczna uruchamiła oficjalnie park wiatrowy Klaster w woj. zachodniopomorskim, na który składają się trzy farmy wiatrowe Starza, Rybice i Karnice II o łącznej mocy zainstalowanej 97,17 MW.

W sumie wybudowano 43 elektrownie wiatrowe o mocy 2 MW i 2,2 MW, które dostarczył duński producent Vestas. Turbiny, każda o wadze ok. 260 ton, zostały zamontowane odpowiednio na 110 i 125 metrowych wieżach.

Wszystkie wcześniejsze farmy wiatrowe, które znajdują się w portfelu PGE, uruchomiono jeszcze w wygaszonym dla nowych inwestycji w 2016 roku systemie zielonych certyfikatów. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.