Farmę wiatrową Skoczykłody miała kupić Enea, kupiło ją PGE

Farmę wiatrową Skoczykłody miała kupić Enea, kupiło ją PGE
Farma wiatrowa Skoczykłody. Fot. PGE

Kilka lat temu umowę dotyczącą przejęcia farmy wiatrowej Skoczykłody podpisała Enea, jednak transakcji nie sfinalizowano, a sprawa trafiła do sądu. Teraz farmę wiatrową położoną w województwie łódzkim kupiło PGE.

Znajdująca się w powiecie skierniewickim, w pobliżu Rawy Mazowieckiej, farma wiatrowa Skoczykłody o mocy 36 MW została wybudowana pod koniec 2015 roku.

W tym samym roku Enea Wytwarzanie oraz deweloper Fen Wind Farm B.V. zawarły warunkową umowę przedwstępną nabycia wszystkich udziałów spółki celowej Eco Power Sp. z o. o. – właściciela projektu Skoczykłody.

REKLAMA

Ustalono wówczas, że Enea stanie się wyłącznym właścicielem tego projektu po uruchomieniu produkcji energii, co miało nastąpić do końca 2015 r. Kwota transakcji zgodnie z umową przedwstępną miała wynieść 286,5 mln zł. Do sfinalizowania transakcji jednak nie doszło. Sprawa trafiła do sądu, a Enea zawiązała w związku z tym rezerwę w wysokości 129 mln zł.

Spór między deweloperem farmy wiatrowej i Eneą został zakończony kilka miesięcy temu. Enea informowała, że zawarcie ugody wpłynie na zysk przed opodatkowaniem w kwocie 129 mln zł oraz 104,5 mln zł na zysk netto na poziomie skonsolidowanym oraz w kwocie 129 mln zł na wynik EBITDA na poziomie skonsolidowanym.

Teraz o zakupie farmy wiatrowej Skoczykłody poinformowała Polska Grupa Energetyczna. 

REKLAMA

Farma wiatrowa Skoczykłody składa się z dwunastu turbin wiatrowych, każda o mocy 3 MW. Jak informuje PGE, wydajność farmy sięga blisko 32 proc., a roczna produkcja wynosząca blisko 100 GWh pozwala zaspokoić potrzeby energetyczne ponad 40 tysięcy gospodarstw domowych, czyli miasta wielkości Płocka.

Do 2030 r. nowa farma wiatrowa w portfelu PGE może korzystać z systemu wsparcia w formie zielonych certyfikatów.

Ta transakcja pozwoli zwiększyć łączną moc zainstalowaną farm wiatrowych PGE o ponad 5 proc. Dzięki temu PGE umocni się na pozycji krajowego lidera w zakresie posiadanych mocy w energetyce wiatrowej.

Obecnie PGE jest największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz jedną farmę fotowoltaiczną na górze Żar. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2322,1 MW.

– Zgodnie z moją zapowiedzią z marca o podejmowaniu działań akwizycyjnych w obszarze lądowych farm wiatrowych, dziś dokonujemy dużej akwizycji z tym związanej i to nie jest nasze ostatnie słowo. W czerwcu otworzyliśmy dwie farmy wiatrowe w województwie zachodniopomorskim, a jeszcze w tym roku uruchomimy cztery jednomegawatowe instalacje fotowoltaiczne w województwie lubelskim, podkarpackim i lubuskim. Łącznie posiadamy już ponad 1,1 GW mocy zainstalowanej w OZE, z czego blisko 700 MW pochodzi z farm wiatrowych – komentuje Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.