Francuzi budują farmę wiatrowa na Śląsku

Francuzi budują farmę wiatrowa na Śląsku
Aldesa

Francuski deweloper Akuo Energy rozpoczął budowę największej farmy wiatrowej w tej części kraju. Realizowana przez generalnego wykonawcę Aldesa farma wiatrowa będzie liczyć 66 MW i powinna być gotowa na początku przyszłego roku.

Generalny wykonawca inwestycji, Aldesa, w Wielowsi koło Gliiwic rozpoczął instalację transformatora 115/33 kV. To ostatni etap przygotowań do postawienia elektrowni, które wejdą w skład farmy wiatrowej budowanej przez francuskiego dewelopera Akuo Energy.  

W ciągu ostatniego półrocza Aldesa wybudowała 15 kilometrów dróg dojazdowych do wiatraków i stacji GPO, przygotowała fundamenty pod turbiny i położy łącznie 30 kilometrów kabli elektrycznych. Montowany transformator został wyprodukowany w łódzkich zakładach ZREW. Ma moc znamionową 63 MVA. Waży 83 tony.

REKLAMA

Plac budowy będzie gotowy do rozpoczęcia kolejnego etapu inwestycji pod koniec sierpnia 2020. Za kilka tygodni rozpocznie się transport i montaż wiatraków. Cała inwestycja powinna się zakończyć w lutym 2021 roku. Roczna produkcja energii szacowana jest na 193 GWh energii elektrycznej.

Na farmę wiatrową złożą się 22 turbiny, które dostarczy duński producent Vestas. Chodzi o turbiny o jednostkowej mocy 2 MW oraz średnicy łopat wirnika 110 metrów.  

Dzięki zabezpieczeniu gwarancji sprzedaży energii w aukcjach przeprowadzonych przez Urząd Regulacji Energetyki Akuo Energy wybuduje w naszym kraju farmy wiatrowe o łącznej mocy 132 MW, które będą składać się z 53 turbin.

Oprócz farmy wiatrowej koło Gliwic Akuo Energy postawi dwie farmy wiatrowe w północnej części Polski, na terenie województwa pomorskiego, z czego jeden z projektów ma powstać w pobliżu Gniewu.

REKLAMA

Poza turbinami dla projektu na Śląsku Vestas dostarczy do polskich inwestycji Akuo Energy jeszcze 11 turbin Vestas V110-2.0 MW, 19 turbin V136-3.45 MW o średnicy łopat wirnika 136 metrów i jednostkowej mocy 3,45 MW, a także jedną turbinę V126-3.45 MW.

W finansowanie inwestycji wiatrowych Akuo Energy zaangażował się fundusz Mirova Eurofideme 4, a także konsorcjum banków BNP Paribas, Commerzbank oraz mBank.

Będą to pierwsze inwestycje wiatrowe francuskiej grupy w naszym kraju. Na polskim rynku Akuo Energy jest obecne od 2008 r. i realizuje także projekty biogazowe i fotowoltaiczne.

Na świecie francuski deweloper zbudował lub jest w trakcie budowy odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 1,2 GW, a także posiada 3 GW w projektach rozwijanych w 15 krajach.

W ubiegłym roku Akuo Energy okazał się jednym z wygranych aukcji dla fotowoltaiki, którą przeprowadzono w Portugalii i w której osiągnięto rekordowo niskie ceny. Francuska firma zabezpieczyła gwarancje sprzedaży energii dla trzech ogromnych projektów o łącznej mocy 370 MW. Więcej na temat tej aukcji w artykule: Energia z fotowoltaiki może być aż tak tania?

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.