EDPR zaczyna sprzedaż farm wiatrowych

EDPR zaczyna sprzedaż farm wiatrowych
EDPR

Jeden z największych na świecie deweloperów farm wiatrowych i czołowy inwestor na polskim rynku wiatrowym chce sprzedać do 2022 roku aktywa warte w sumie 4 mld euro. Na pierwszej transakcji zarobi ponad 1/10 tej kwoty.

EDP Renewables (EDPR) podpisał umowę kupna-sprzedaży farm wiatrowych na kwotę 426 mln EUR z Finerge S.A., jednym z największych producentów energii odnawialnej w Portugalii.

Umowa obejmuje praktycznie cały pakiet należący do EDPR w portfelu lądowych farm wiatrowych o zainstalowanej mocy 242 MW, łącznie z pozostałą do spłaty kwotą pożyczek.

REKLAMA

Dzięki tej transakcji EDPR zakończył sprzedaż siedmiu lądowych farm wiatrowych znajdujących się na terenie prowincji Ávila i w Katalonii, będących w eksploatacji od średnio dziewięciu lat.

Na podstawie ceny transakcji oraz niespłaconego zewnętrznego zadłużenia netto łączna wartość aktywów jest szacowana na ok. 507 mln EUR.

Transakcja podlega stosownym regulacjom i warunkom zawieszającym. Przewidywany czas jej sfinalizowania to czwarty kwartał 2020 roku.

Umowa z Finerge pozwoliła EDPR na zbycie aktywów o wartości stanowiącej 36% z 4 mld EUR planowanych do sprzedaży na lata 2019-2020, zgodnie z aktualizacją strategii firmy opublikowanej w marcu 2019 roku.

Jak tłumaczy portugalska grupa, zbycie udziałów większościowych w projektach w fazie operacyjnej lub w trakcie powstawania ma przyspieszyć generowanie wartości, a uzyskany w ten sposób kapitał zostanie wykorzystany na kolejne inwestycje.

– Ta umowa to dla nas istotny krok naprzód. Dowodzi ona nie tylko, że potrafimy generować przychody realizując i zarządzając projektami, ale również, że rynek docenia jakość naszych aktywów. Transakcja ta umożliwia nam dalszą realizację założeń naszego planu biznesowego dzięki strategii zbywaniu aktywów, co z kolei pozwala nam zarabiać na nich nim ich okres użytkowania dobiegnie końca, działając zawsze w celu zwiększania inwestycji, a co za tym idzie: rozwoju – komentuje Rui Teixeira, p.o. CEO portugalskiej firmy.

REKLAMA

Na koniec marca 2020 roku EDPR posiadał zainstalowane w energetyce odnawialnej 10,7 GW, w tym w Polsce działały farmy wiatrowe o mocy 418 MW. Średni wiek elektrowni wiatrowych EDPR w naszym kraju wynosi 8 lat, natomiast średni wiek wszystkich aktywów portugalskiej grupy to 9 lat.

Farmy wiatrowe, które portugalska grupa posiada w naszym kraju, zostały uruchomione jeszcze w systemie zielonych certyfikatów, który został wygaszony dla nowych inwestycji w 2016 roku. Mniejszościowym udziałowcem polskich farm wiatrowych EDPR jest chiński koncern energetyczny China Three Gorges, który posiada w nich 49 proc. udziałów.

Największa farma wiatrowa, którą w naszym kraju EDPR uruchomił w 2006 r. w Margoninie w województwie wielkopolskim, liczy 120 MW i jest to nadal największa tego rodzaju zrealizowana inwestycja w Polsce.

EDPR w Polsce jest ponadto w trakcie budowy elektrowni wiatrowych o mocy 58 MW, które będą już produkować energię rozliczaną w systemie aukcyjnym.

W raporcie finansowym za pierwszy kwartał 2020 r. EDPR informuje, że w tym czasie współczynnik wykorzystania mocy z farm wiatrowych w Polsce wynosił 44 proc. w stosunku do 40 proc. w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Kwartalna produkcja energii wzrosła rok do roku o 10 proc. z 362 GWh do 397 GWh, a średnie przychody ze sprzedaży energii w pierwszym kwartale 2020 r. wyniosły 76,6 euro/MWh, i były o 12 proc. wyższe niż przed rokiem.

Oba czynniki przełożyły się na wyraźny wzrost przychodów, które EDPR wygenerował na produkcji energii wiatrowej w naszym kraju w pierwszym kwartale 2020 r. Wyniosły one 31,2 mln euro i były o 55 proc. wyższe od wypracowanych w analogicznym kwartale 2019 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.