Umowa PPA na energię z największej morskiej farmy wiatrowej

Umowa PPA na energię z największej morskiej farmy wiatrowej
Equinor

Duńska firma Danske Commodities kupi energię z elektrowni wiatrowych mających wejść w skład największej na świecie farmy wiatrowej. Nie jest to jednak największa na świecie umowa na zakup energii, które dotychczas zawarto na rynku morskiej energetyki wiatrowej.

Danske Commodities będzie kupować przez 15 lat energię i przejmie na siebie usługi bilansowania energii wytwarzanej przez elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 480 MW mające wejść w skład wielkiej farmy wiatrowej Dogger Bank, która po sfinalizowaniu wszystkich etapów będzie największą na świecie farmą wiatrową.

Docelowa moc inwestycji realizowanej przez norweski koncern paliwowy Equinor oraz brytyjskiego dewelopera SSE Renewables wyniesie aż 3,6 GW. Mają się na nią złożyć wielkie turbiny GE o jednostkowej mocy 12 MW.

REKLAMA

Morska farma wiatrowa Dogger Bnak będzie budowana etapami: Creyke Beck A, Creyke Beck B i Teesside A. W każdym ma powstać po 1,2 GW.

W pierwszym przypadku w przeprowadzonej w ubiegłym roku aukcji zagwarantowano przychody ze sprzedaży energii wynoszące 39,65 funtów/MWh, czyli poniżej 200 zł/MWh. Natomiast w dwóch pozostałych przypadkach zgłoszono cenę tylko niewiele wyższa i sięgnie 41,61 funtów/MWh – również znacznie poniżej średnich, rynkowych cen energii na brytyjskim rynku.

Realizacja projektu Dogger Bank ruszyła już 10 lat temu, ale dopiero teraz rozpoczęto prace budowlane. Prace lądowe przewidziano na 2 lata i będzie je realizować około 100 pracowników. W tym czasie zostanie położone 32 km kabli na lądzie i 130 km na dnie morza, na głębokości 20-35 m.

Produkcja z Dogger Bank ma pokryć około 5 proc. całego wolumenu energii zużywanego w Wielkiej Brytanii.

Obecnie największa na świecie jest morska farma wiatrowa Hornsea One, która została zbudowana przez duńską grupę energetyczną Orsted u wybrzeży Wielkiej Brytanii i której moc liczy 1,218 GW.

Na inwestycję składają się 174 turbiny o jednostkowej mocy 7 MW, które dostarczył  producent Siemens Gamesa, rozlokowane na powierzchni 407 km2.

Wcześniej Danske Commodities zakontraktował sprzedaż energii z pierwszej na świecie farmy wiatrowej na morzu, w której elektrownie nie są osadzone na fundamentach przytwierdzonych na stałe do morskiego dna. Zbudwana przez Equinor i Masdar u wybrzeży Szkocji farma wiatrowa Hywind składa się z pięciu turbin Siemens Gamesa o jednostkowej mocy 6 MW. Danske Commodities będzie kupować energię z tej farmy wiatrowej w okresie 20 lat.

REKLAMA

Już teraz Danske Commodities odpowiada za sprzedaż i zarządzanie energią z odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy ponad 5 GW, które znajdują się w 39 krajach.

Największa umowa CPPA

Umowa na energię z Dogger Bank nie jest bynajmniej największą umową PPA, która została dotychczas zawarta w morskiej energetyce wiatrowej.

W ubiegłym miesiącu duński koncern energetyczny Orsted poinformował o podpisaniu umowy CPPA (Corporate Power Purchase Agreement, CPPA) na sprzedaż energii odnawialnej z morskiej farmy wiatrowej, którą wybuduje u wybrzeży Tajwanu.

Kontrakt CPPA dotyczy projektów określanych jako Greater Changhua 2b i 4 i o łącznej mocy 920 MW, które Orsted wybuduje u wybrzeży Tajwanu i które mają osiągnąć gotowość operacyjną w latach 2025-26.

Umowa została zawarta z tajwańskim koncernem TSMC, który w okresie 20 lat będzie odbierać całą generację z tych farm wiatrowych po z góry ustalonej cenie. Orsted zaznacza, że warunki sprzedaży energii wynegocjowane z TSMC są korzystniejsze niż zabezpieczone pierwotnie w aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej, która odbyła się na Tajwanie w połowie 2018 roku.

Kilka tygodni wcześniej Orsted informował o podpisaniu korporacyjnej umowy PPA na sprzedaż energii z morskiej farmy wiatrowej zlokalizowanej u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Chodzi o projekt Race Bank o mocy 573 MW składający się z 91 turbin Siemens Gamesa.

Umowa zawarta z koncernem Nestle dotyczy jednak tylko części planowanej generacji z Race Bank. Spożywczy potentat będzie odbierać energię z części turbin o łącznej mocy 31 MW. Umowa będzie obowiązywać przez 15 lat i w tym czasie brytyjski odział Nestle będzie kupować co roku 125 GWh energii, co pokryje połowę jego rocznego zapotrzebowania.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.