Ostatnia turbina na największej lądowej farmie wiatrowej w Europie

Ostatnia turbina na największej lądowej farmie wiatrowej w Europie
Fosen Vind

Mimo, że Norwegowie nie mogą narzekać na brak taniej i czystej energii elektrycznej dzięki swoim elektrowniom wodnym, ostatnio mocno rozwijają energetykę wiatrową na lądzie, a obecnie finalizują budowę największej lądowej farmy wiatrowej w Europie. 

Wcześniej największą zbudowaną na lądzie farmą wiatrową w Europie był zlokalizowany w Rumunii projekt Fantanele-Cogealac, który kilka lat temu zrealizował czeski CEZ i którego moc wynosi 600 MW. Teraz miano największej lądowej farmy wiatrowej przypadnie projektowi, którego realizacja dobiega końca w Norwegii. 

Na farmie wiatrowej powstającej na norweskim półwyspie Fosen zainstalowano właśnie ostatnią elektrownię wiatrową. Moc całego projektu liczy 1057,2 MW.

REKLAMA

Wielka farma wiatrowa Fosen była realizowana w sześciu etapach, począwszy od kwietnia 2016 roku. Pierwszy sfinalizowano w roku 2018, uruchamiając turbiny o łącznej mocy 255,6 MW, w ubiegłym roku oddano do użytku dwa kolejne etapy liczące 288 MW i 93,6 MW, a trzy ostatnie – liczące 113,4 MW, 126 MW oraz 180,6 MW –  zrealizowano w tym roku.

W projekcie wykorzystano w sumie 277 turbin, których przeciętna moc wynosi 3,81 MW, a średnica łopat wirnika sięga od 117 do 136 metrów.

W pierwszym etapie, sfinalizowanym w roku 2018, wykorzystano turbiny Vestasa o jednostkowej mocy 3,6 MW i średnicy łopat wirnika 117 m.

W ostatnim etapie, który jest obecnie finalizowany, zastosowano turbiny Vestas o jednostkowej mocy 4,2 MW i średnicy łopat wirnika 136 m.

REKLAMA

Źródło: Fosen Vind.

W skład konsorcjum, które stoi za tą inwestycją, jest norweski koncern energetyczny Statkraft posiadający 52,1 proc. udziałów, TrønderEnergi (7,9 proc.) oraz Nordic Wind Power DA posiadający 40 proc., w którym z kolei udziały mają szwajcarskie instytucje finansowe Credit Suisse Energy Infrastructure Partners oraz BKW.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł około 11 mld koron norweskich, czyli około 4,56 mld zł.

Park wiatrowy Fosen ma produkować około 3,6 TWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu na energię około 180 tys. norweskich gospodarstw domowych.

Całkowita moc elektrowni wiatrowych w Norwegii na koniec 2019 roku wynosiła 2444 MW,  z czego 2 MW zainstalowano w morskiej energetyce wiatrowej. Elektrownie wiatrowe o mocy 780 MW zainstalowano wyłącznie w ubiegłym roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.