Powstała jedna z największych farm wiatrowych na morzu

Powstała jedna z największych farm wiatrowych na morzu
Iberdrola

Hiszpańska grupa energetyczna Iberdrola poinformowała o oddaniu do użytku jednej z największych na świecie farm wiatrowych. Sfinalizowany projekt East Anglia One to pierwszy etap hubu morskich farm wiatrowych, których łączna moc ma przekraczać 3,8 GW. 

Farma wiatrowa East Anglia One powstała na Morzu Północnym na wysokości Port of Great Yarmouth, w odległości 45 km od brytyjskiego wybrzeża. Jej moc wynosi 714 MW, na co składają się 102 turbiny Siemens Gamesa SWT-7.0-154.

Łopaty do turbin Siemens wyprodukował w swojej fabryce w mieście Hull, położonym na brytyjskim wybrzeżu, na północ od lokalizacji farmy wiatrowej East Anglia One.

REKLAMA

Inwestycja ma być częścią hubu farm wiatrowych, w których skład wejdą jeszcze projekty East Anglia One North, East Anglia Two oraz East Anglia Three o całkowitej mocy 3,1 GW.

W ubiegłym roku Iberdrola sprzedała 40 proc. udziałów w projekcie East Anglia One grupie Green Investment Group (GIG), która należy do australijskiego funduszu Macquarie. 

Cała inwestycja została wyceniona w wyniku transakcji na 4,1 mld funtów (ok. 4,31 mld euro), a na sprzedaży udziałów Iberdrola ma zarobić 1,63 mld funtów (ok. 1,75 mld euro). Płatność miała nastąpić po uruchomieniu farmy wiatrowej.

East Anglia One to obecnie druga największa na świecie morska farma wiatrowa. 

Większą moc, wynoszącą 1,218 GW, ma zbudowana przez duński Orsted również w brytyjskiej części Morza Północnego farma wiatrowa Hornsea One.

Trzecią największą na świecie morską farmą wiatrową jest znajdująca się u wybrzeży Wielkiej Brytanii farma wiatrowa Walney Extension o mocy 659 MW.

REKLAMA

Dla Iberdroli jest to już kolejna morska farma wiatrowa, w której budowę zaangażował się hiszpański koncern. Hiszpanie mają już na koncie uruchomienie jeszcze w 2014 roku morskiej farmy wiatrowej Duddon Sands (389 MW) u wybrzeży Wielkiej Brytanii, a także wybudowali swoją pierwszą farmę wiatrową w niemieckiej części Morza Północnego. Moc bałtyckiej farmy wiatrowej Wikinger wynosi 350 MW, a jej budowa miała kosztować 1,4 mld euro.

W trakcie budowy są kolejne wiatraki Iberdroli w niemieckiej części Bałtyku. Realizowane dzięki wygranej aukcji projekty Baltic Eagle oraz Wikinger Sud będą liczyć razem 486 MW.

Ostatnio Hiszpanie zasygnalizowali także zainteresowanie udziałem w projektach morskich farm wiatrowych w polskiej części Bałtyku, podpisując w tym celu porozumienie z grupą energetyczną Enea. 

Swoją największą farmę wiatrową Iberdrola ma postawić u wybrzeży Stanów Zjednoczonych. Moc projektu Vineyard Wind realizowanego u wybrzeży Massachusetts ma wynieść aż 800 MW.

Ponadto Hiszpanie zaangażowali się w budowę pierwszych morskich wiatraków u wybrzeży Francji. W ramach projektu Saint Brieuc do 2022 r. powstanie farma wiatrowa o mocy 496 MW.

Całkowity potencjał offshore w hiszpańskiej grupie energetycznej ma wówczas sięgać 2 GW, a później planowanej jest uruchomienie kolejnego gigawata.

Iberdrola to już teraz jeden z największych na świecie producentów energii odnawialnej, a w latach 2018-2022 ma wydać na inwestycje w OZE w sumie 13,26 mld euro z całkowitego budżetu inwestycyjnego, który ma sięgnąć 34 mld euro.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.