Turbina wiatrowa SGRE zasili elektrolizer

Turbina wiatrowa SGRE zasili elektrolizer
SGRE

Pilotażowy projekt realizowany w Danii zakłada uruchomienie produkcji wodoru z wykorzystaniem energii wytwarzanej przez turbinę Siemens Gamesa. Jak podkreśla jeden z największych producentów elektrowni wiatrowych na świecie, celem nie jest na razie produkcja wodoru w dużych ilościach, ale sprawdzenie możliwości połączenia obu technologii.

Pilotażowy projekt będzie prowadzony przez Siemens Gamesa Renewable Energy w Brande na zachodzie Danii. SGRE wykorzysta w nim swoją turbinę o mocy 3 MW, która będzie produkować energię wykorzystywaną w procesie elektrolizy do produkcji tzw. czystego wodoru. W tym celu na miejscu zostanie uruchomiony elektorlizer o mocy 400 kW.

Testy pilotażowej instalacji mają potrwać od października do grudnia, a produkcja wodoru ma ruszyć od stycznia 2021 r. Dystrybucją wodoru zajmie się lokalna firma Everfuel, która zasili nim pojazdy poruszające się po Kopenhadze.

REKLAMA

Inny projekt mający na celu produkcję czystego wodoru z udziałem turbin wiatrowych jest realizowany w Danii przez koncern energetyczny Orsted.

Ten projekt zakłada uruchomienie elektrolizera o mocy o mocy 2 MW, który będzie zamieniać w wodór energię wytwarzaną z dwóch przybrzeżnych wiatraków, każdy o mocy 3,6 MW. Wodór ma być następnie wykorzystany do napędzania pojazdów.

W skali dnia instalacja ma wytwarzać około 600 kg wodoru, co – jak wyliczają Duńczycy – powinno wystarczyć do zasilenia około 20-30 autobusów.

Orsted dodaje, że instalacja umożliwi regulację podaży energii z elektrowni wiatrowych, które będą ją zasilać, a zastosowanie technologii power-to-x dostarczy systemowi elektroenergetycznemu potrzebną elastyczność.

REKLAMA

Autorzy projektu Gigastack stawiają sobie za cel opracowanie elektrolizerów mogących pracować z mocą 5 MW. W ten sposób dzięki ograniczeniu kosztów materiałowych mają zostać zredukowane koszty całego procesu wytwarzania wodoru. Z elektrolizerów o mocy 5 MW mają być następnie tworzone większe jednostki o mocach przekraczających 100 MW.

Ponadto w ramach projektu przewidziano przygotowanie założeń częściowo zautomatyzowanej produkcji elektrolizerów o całkowitej mocy 1 GW w skali roku. Wprowadzenie automatyzacji i osiągniecie takiej skali ma zapewnić dalszą redukcję kosztów.

W ramach ogłoszonej kilka miesięcy temu strategii zakładającej budowę gospodarki opartej na czystym wodorze, Unia Europejska chce doprowadzić do uruchomienia do 2026 roku elektrolizerów o łącznej mocy 6 GW i produkcji miliona ton wodoru pochodzącego z elektrolizy z wykorzystaniem odnawialnej energii elektrycznej.

Później w latach 2025-2030 Komisja chce uruchomienia na terenie Unii Europejskiej elektrolizererów o mocy 40 GW produkujących do 10 mln ton wodoru. Do tego planowany jest udział podmiotów z UE w uruchomieniu elektrolizerów o takiej samej mocy poza Unią.

Bruksela zakłada, że aby doprowadzić do osiągnięcia wskazanych mocy elektrolizerów, potrzebne będą inwestycje w produkcję tego rodzaju urządzeń warte 5-9 mld euro do roku 2024, a także 26-44 mld euro do roku 2030.

Póki co Siemens jest dostawcą największego elektrolizera produkującego czysty wodór, który został do tej pory uruchomiony w Europie. Urządzenie o mocy 6 MW działa w Austrii i jest częścią projektu sfinansowanego z unijnego programu Horyzont 2020.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.