Wszystkie turbiny na drugiej największej farmie wiatrowej na morzu

Wszystkie turbiny na drugiej największej farmie wiatrowej na morzu
Orsted

U wybrzeży Holandii zakończyła się instalacja wszystkich turbin wchodzących w skład wielkiej farmy wiatrowej Borssele 1 i 2.  Od postawienia pierwszej z 94 turbin minęło niecałych 5 miesięcy.

Zlokalizowana w odległości ponad 20 km od wybrzeży holenderskiej prowincji Zelandia farma wiatrowa Borssele posiada moc 752 MW.

Właśnie na miejscu tej inwestycji pojawiła się ostatnia z wielkich turbin Siemens Gamesa o jednostkowej mocy 8 MW, które osadzono na tzw. monopalach wykonanych przez belgijską firmę DEME. Farma wiatrowa ma być w pełni operacyjna do końca tego roku.

REKLAMA

Borssele 1 i 2 to obecnie druga największa morska farma wiatrowa na świecie. Większa jest tylko farma wiatrowa Hornsea One o mocy 1,218 GW, która znajduje się u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Za jedną i drugą inwestycją stoi duński koncern energetyczny Orsted.

Budowa farmy wiatrowej Borssele 1 i 2 to efekt pierwszej holenderskiej aukcji dla offshore rozstrzygniętej w 2016 r., którą wygrał duński koncern energetyczny Orsted (funkcjonujący jeszcze pod nazwą Dong). Duńczycy zaproponowali cenę energii na poziomie 72,7 EUR/MWh.

W kolejnej aukcji, przeprowadzonej również w 2016 roku, w której wybrano inwestora mającego zbudować morskie elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 700 MW w strefach Borssele 3 i 4, najniższą cenę na poziomie 54,5 EUR/MWh zaproponowało konsorcjum firm Shell, Van Oord, Eneco i Mitsubishi/DGE, pokonując inwestorów, którzy złożyli w sumie 26 ofert.

W trzeciej holenderskiej aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej wygrał szwedzki Vattenfall, który złożył ofertę bez jakiejkolwiek gwarantowanej ceny, co będzie oznaczać sprzedaż energii wyłącznie na warunkach rynkowych.

REKLAMA

Vattenfall zyskał prawo do realizacji morskich wiatraków o łącznej mocy 700-750 MW, które mają stanąć w strefach Kust Zuid 1 i 2, na obszarze 356 km2 i w odległości również ponad 20 km od holenderskiego wybrzeża.

Szwedzki koncern wygrał też kolejną aukcję dla stref Kust Zuid 3 i 4, ponownie składając ofertę bez gwarantowanej ceny. Moc tej farmy wiatrowej wyniesie 760 MW i ma być gotowa w latach 2022-23.

W ubiegłym roku Vattenfall informował, że na farmach wiatrowych Kust Zuid 1 i 2 staną największe na świecie elektrownie wiatrowe Siemens Gamesa o jednostkowej mocy 10 MW.

Turbina o mocy 10 MW ma bazować na technologii Direct Drive i dzięki zwiększeniu średnicy wirnika do 193 metrów ma produkować o 30 proc. więcej energii niż poprzednik tej turbiny, model SG 8.0-167 DD, który zostanie wykorzystany na farmie wiatrowej Borssele 1 i 2.

Co istotne, koszty przyłączenia morskich farm wiatrowych poniesie holenderski operator sieci przesyłowych TenneT, a infrastruktura przesyłowa ma być gotowa do połowy 2021 r. Zgodnie z zasadami aukcji uruchomienie produkcji energii ma nastąpić w ciągu 5 lat, czyli do roku 2022. Oznacza to, że holenderskie farmy wiatrowe na morzu, które zbuduje Vattenfall, mogą być pierwszymi na świecie, które powstaną bez rządowych gwarancji odkupu energii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.