Największe lądowe elektrownie wiatrowe zasilą serwery Apple

Największe lądowe elektrownie wiatrowe zasilą serwery Apple
Apple

Technologiczny potentat zainwestuje w projekt zakładających postawienie w Danii największych lądowych elektrowni wiatrowych. Produkowana przez nie energia zasili serwery Apple. W ten sposób amerykańska firma przybliży się do celu neutralności klimatycznej, który ma osiągnąć najpóźniej za 10 lat.

Z informacji przekazanej przez Apple wynika, że dwie turbiny będą zlokalizowane w pobliżu duńskiego miasta Esbjerg i będą produkować w skali roku w sumie 62 GWh energii elektrycznej.

Obie turbiny o mocy po 8,4 MW dostarczy MHI Vestas i zostaną posadowione na wieżach wysokich na 200 metrów.

REKLAMA

Energia zasili centrum serwerowe Apple, które znajduje się w Viborg, natomiast nadwyżki energii trafią do duńskiej sieci elektroenergetycznej.

Dodatkowo projekt będzie miał charakter pilotażu, w którym będą sprawdzane technologie mające znaleźć docelowe zastosowanie w morskiej energetyce wiatrowej. 

Duńskie centrum serwerowe amerykańskiego koncernu jest już zresztą zasilane energią pochodzącą z ogromnej, niesubsydiowanej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 50 MW, która powstała w Thisted. Tę inwestycję zrealizował aktywny również w Polsce duński deweloper European Energy. Po uruchomieniu farma PV została sprzedana niemieckiemu funduszowi inwestycyjnemu LHI Group.

REKLAMA

Inwestycje w energię odnawialną w Danii mają pomóc w osiągnięciu przez Apple nowego celu w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych, który amerykański koncern wyznaczył w ubiegłym miesiącu, wskazując na zamiar osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2030 roku. Wówczas każde urządzenie wyprodukowane przez Apple ma posiadać zerowy ślad węglowy w ujęciu netto. Oznacza to konieczność wyzerowania emisji CO2 lub zrównoważenia pozostających jeszcze emisji np. poprzez zastosowanie technologii CCS.

Już obecnie Apple posiada zakontraktowane zakupy energii odnawialnej i sam wytwarza zieloną energię w łącznej ilości odpowiadającej jego całkowitemu zapotrzebowaniu. Tym samym Amerykanie zrealizowali cel wyznaczony w październiku 2015 roku przed szczytem klimatycznym w Paryżu, podczas którego kraje ONZ uzgodniły zapisy globalnej umowy klimatycznej.

Amerykański koncern zaznacza, że realizacja jego celów klimatycznych będzie wymagała przejścia jego wszystkich dostawców na energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

Decyzję o przejściu na zasilanie wyłącznie zieloną energią w ostatnich dniach ogłosił jeden z nich – niemiecki producent baterii Varta. Swoje produkty dla amerykańskiego koncernu dostarczają jeszcze takie europejskie firmy jak Henkel, Tesa czy belgijski Solvay.

Dotąd 72 dostawców Apple, mających siedziby w 17 krajach, zobowiązało się do przejścia na zasilanie wyłącznie energią odnawialną. Przejście na OZE wszystkich partnerów amerykańskiego koncernu ma oznaczać redukcję emisji CO2 o 14,3 mln ton rocznie. To tyle, ile emituje ponad 3 mln samochodów.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.