Litwini wybrali partnera do budowy morskich farm wiatrowych

Litwini wybrali partnera do budowy morskich farm wiatrowych
EDPR

Litewski koncern energetyczny Ignitis, chcący zagospodarować morskie strefy udostępnione przez rząd Litwy pod budowę farm wiatrowych, wybrał partnera, z którym będzie inwestować w offshore.

Na początku ubiegłego roku litewski Ignitis rozpoczął poszukiwania partnera posiadającego wypracowane doświadczenia w sektorze offshore, z którym zrealizuje morskie farmy wiatrowe u wybrzeży Litwy – w odpowiedzi na ogłoszone przez Wilno plany rozwoju offshore i zapowiadane aukcje. W odpowiedzi zainteresowanie współpracą z Ignitis w tym obszarze zgłosiło siedem firm.

Teraz Ignitis Group zdecydował, że przy realizacji projektów morskich farm wiatrowych u wybrzeży Litwy – jeśli uda mu się wygrać aukcje szykowane przez litewski rząd – będzie współpracować z firmą Ocean Winds – joint venture utworzonym przez portugalski EDPR i francuskie Engie. Przy tym Ignitis zachowa 51 proc. udziałów w litewskich projektach offshore.

REKLAMA

Ignitis i Ocean Winds mają wziąć udział w aukcji, którą litewskie władze mają przeprowadzić w 2023 roku i której zwycięzca ma zyskać prawa do zagospodarowania morskiej strefy umożliwiającej postawienie elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 700 MW.

Litewski koncern energetyczny szacuje, że wartość tej inwestycji może wynieść 1,5 mld euro, przy czym wartość inwestycji zagranicznych wyniesie przynajmniej 700 mln euro.

W ubiegłym roku Litwa przyjęła strategię, zgodnie z którą do roku 2030 odnawialne źródła energii mają odpowiadać za 45 proc. krajowego miksu wytwarzania, a w roku 2050 mają wypełnić go całkowicie.

Kluczowa rola ma przypaść energetyce wiatrowej, której udział w krajowym wytwarzaniu zielonej energii elektrycznej ma wynieść nie mniej niż 55 proc. w roku 2030 i co najmniej 65 proc. w roku 2050.

Generację z wiatru Litwini mają podwoić około roku 2025. Aby osiągnięcie ambitnego celu OZE stało się możliwe, zakłada się, że do roku 2030 będzie potrzeba około 7 TWh zielonej energii rocznie, natomiast do roku 2050 około 18 TWh. W tym około 50-55 proc. ma pochodzić z wiatru.

REKLAMA

W ramach współpracy z Ocean Winds litewski Ignitis ma zaangażować się także w projekt morskiej farmy wiatrowej Moray West realizowany przez Ocean Winds u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Litwini mają uzyskać w nim 5 proc. udziałów. Moc tej farmy wiatrowej może wynieść około 800-950 MW.

Spółka Ocean Winds powstała jako joint venture kontrolowane w równym stopniu przez jednych z największych inwestorów na rynku energetyki odnawialnej – portugalskie EDPR oraz francuski koncern energetyczny Engie.

EDPR i Engie wniosły do Ocean Winds portfolio istniejących i będących w budowie morskich aktywów o łącznej mocy zainstalowanej 1,5 GW w budowie i 4 GW w fazie rozwoju, z zamiarem osiągnięcia do 2025 r. mocy zainstalowanej w przedziale 5-7 GW w eksploatacji lub w budowie, oraz w przedziale 5-10 GW w fazie zaawansowanego rozwoju.

Ocean Winds ma postawić przede wszystkim na rynki w Europie, Stanach Zjednoczonych i w wybranych regionach Azji, gdzie prognozowany jest największy wzrost w sektorze offshore.

Nowy podmiot jest obecny także na polskim rynku morskiej energetyki wiatrowej z uwagi na posiadanie przez EDPR decyzji lokalizacyjnych dla dwóch projektów morskich farm wiatrowych po 200 MW, które Portugalczycy kupili od belgisjkiej firmy Deme (EDPR działa także aktywnie na polskim rynku lądowych wiatraków, posiadając zainstalowane 418 MW i rozwijając kolejne projekty dzięki wygranym aukcjom).

Funkcję dyrektora operacyjnego Ocean Winds obejmie Grzegorz Górski zajmujący dotychczas kierownicze stanowiska w Engie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.