ABO Wind zbuduje swoją pierwszą farmę wiatrową w Polsce

ABO Wind zbuduje swoją pierwszą farmę wiatrową w Polsce
ABO Wind

Wywodzący się z Niemiec deweloper odnawialnych źródeł energii ABO Wind zbuduje swoją pierwszą w naszym kraju farmę wiatrową i sygnalizuje zainteresowanie rozwojem wielkoskalowych projektów fotowoltaicznych.

Niemiecki deweloper postawi swoją pierwszą farmę wiatrową w naszym kraju, dla której zabezpieczył 15-letnie gwarancje rozliczenia tzw. ujemnego salda w aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki w grudniu 2019 roku.

Polski oddział niemieckiego dewelopera, ABO Wind Polska Sp. z o.o., którego siedziba mieści się we Wrocławiu, rozpoczyna budowę famy wiatrowej, która będzie położona 90 km na północny wschód od stolicy Dolnego Śląska.

REKLAMA

Na farmę wiatrową Donaborów w powiecie kępińskim złoży się 9 turbin Siemens Gamesa SG114 o łącznej mocy 19,8 MW. Ich budowa jest zaplanowana na przyszły rok.

Obecnie ABO Wind Polska Sp. z o.o. ma prowadzić prace nad kolejnymi projektami wiatrowymi i fotowoltaicznymi w naszym kraju. Pomóc ma w tym uruchomienie biura w Łodzi, w którym zatrudnionych jest sześciu pracowników.

Jak podkreśla Roman Karbowy z ABO Wind Polska, ponieważ rozwój nowych projektów wiatrowych utrudniają wprowadzone restrykcje odległościowe, firma zwraca swoje zainteresowanie w kierunku wielkoskalowych projektów PV.

REKLAMA

ABO Wind działa na rynku energetyki odnawialnej już od 25 lat i obecnie posiada oddziały w 16 krajach, gdzie zatrudnia w sumie około 700 osób. Do tej pory firma zrealizowała projekty o łącznej mocy około 3 GW.

W ostatnim czasie niemiecki deweloper sprzedał trzy będące w trakcie budowy projekty wiatrowe we Francji, a także projekty rozwijane w Irlandii Północnej. Jednocześnie ABO Wind rozpoczął realizację farmy wiatrowej we Francji, na którą złożą się cztery turbiny o łącznej mocy 11,4 MW i w której 25 proc. udziałów będzie mieć lokalna społeczność.

W pierwszej połowie 2020 roku ABO Wind wypracował przychody na poziomie 59,3 mln euro w porównaniu do przychodów na poziomie 56,6 mln euro osiągniętych w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Zysk netto firmy wyniósł 6,3 mln euro w porównaniu do zysku na poziomie 5,5 mln euro wypracowanych przed rokiem.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.