Największe turbiny na największą farmę wiatrową. Jest umowa

Największe turbiny na największą farmę wiatrową. Jest umowa
General Electric Haliade X

Inwestorzy szykujący projekt największej na świecie morskiej farmy wiatrowej oraz producent elektrowni wiatrowych General Electric podpisali kontrakt zakładający dostawę turbin GE Haliade o jednostkowej mocy 13 MW.

Projekt Dogger Bank o docelowej mocy 3,6 GW powstaje w brytyjskiej części Morza Północnego. Realizują go brytyjski deweloper SSE Renewables i norweski koncern paliwowy Equinor.

Morska farma wiatrowa Dogger Bnak będzie budowana etapami: Creyke Beck A, Creyke Beck B i Teesside A. W każdym ma powstać po 1,2 GW.

REKLAMA

W pierwszym przypadku w przeprowadzonej w ubiegłym roku aukcji zagwarantowano przychody ze sprzedaży energii wynoszące 39,65 funtów/MWh, czyli poniżej 200 zł/MWh. Natomiast w dwóch pozostałych przypadkach zgłoszono cenę tylko niewiele wyższa i sięgnie 41,61 funtów/MWh – również znacznie poniżej średnich, rynkowych cen energii na brytyjskim rynku.

Produkcja z każdego z trzech etapów Dogger Bank wyniesie 6 TWh energii elektrycznej rocznie. Cała generacja ma pokryć około 5 proc. całego wolumenu energii zużywanego w Wielkiej Brytanii.

Obecnie w projekcie są już prowadzone prace budowlane. Prace lądowe przewidziano na 2 lata i będzie je realizować około 100 pracowników. W tym czasie zostanie położone 32 km kabli na lądzie i 130 km na dnie morza, na głębokości 20-35 m.

Największą na świecie morską farmę wiatrową połączy z brytyjskim systemem energetycznym linia wysokiego napięcia prądu stałego stworzona w technologii HVDC (High Voltage Direct Current), czyli ma ona zoptymalizować przesył na dużych odległościach ogromnych ilości energii elektrycznej. To pierwszy przypadek zastosowania tej technologii w brytyjskim sektorze morskich wiatraków.

Teraz Equinor i SSE potwierdzili, że w skład tej farmy wiatrowej wejdą największe na świecie turbiny wiatrowe o jednostkowej mocy 13 MW. Chodzi o model GE Haliade-X, którego pierwszy egzemplarz obecnie jest testowany w wersji 12 MW.

SSE informuje ponadto, że obsługa inwestycji z brytyjskich portów będzie się wiązać z zapotrzebowaniem w czasie budowy na 120 miejsc pracy, a obsługa całej farmy wiatrowej już po jej uruchomieniu zaowocuje utworzeniem 200 stałych etatów.

REKLAMA

Montaż turbin w pierwszym etapie – Dogger Bank A – ma ruszyć w 2023 roku. Cała inwestycja ma być gotowa trzy lata później.

Prototyp ogromnej turbiny o mocy 12 MW, długości łopat 107 metrów oraz średnicy łopat wirnika 220 metrów jest testowany przez GE w porcie w Rotterdamie od listopada ubiegłego roku. W rekordowym dniu w styczniu turbina wytworzyła aż 288 MWh energii.

Jeden obrót łopat takiej turbiny będzie oznaczał wyprodukowanie energii w ilości pozwalającej na pokrycie zapotrzebowania brytyjskiego gospodarstwa domowego przez ponad dwa dni.

W najbliższych miesiącach prototypowa turbina ma zostać zmodernizowana, a jej moc wzrośnie do 13 MW.

Kilka miesięcy temu wprowadzenie na rynek morskiej energetyki wiatrowej jeszcze większej turbiny o jednostkowej mocy 14 MW z możliwością zwiększenia mocy do 15 MW zapowiedział największy na świecie producent morskich wiatraków Siemens Gamesa Renewable Energy.

Długość łopat w elektrowni wiatrowej SG 14-222 DD wyniesie 108 metrów, a średnica łopat wirnika ma osiągnąć 222 metry.

SG 14-222 DD ma wytwarzać przeciętnie o 25 procent więcej energii od turbiny o mocyy 11 MW, model SG 11.0-200 DD. Siemens Gamesa szacuje, że będzie ona mogła produkować w skali roku energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 18 tys. europejskich gospodarstw domowych.

Prototyp największej na świecie elektrowni wiatrowej ma być gotowy w przyszłym roku, a turbiny SG 14-222 DD mają być dostępne do zastosowania w komercyjnych projektach trzy lata później.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.