Rusza budowa największej farmy wiatrowej na morzu

Rusza budowa największej farmy wiatrowej na morzu
Orsted

U wybrzeży Wielkiej Brytanii rozpoczęła się budowa farmy wiatrowej o docelowej mocy aż 3,6 GW i jest to obecnie największa na świecie inwestycja w offshore. Jednak zanim zostanie ona sfinalizowana, miano największej na świecie morskiej farmy wiatrowej, pod względem zainstalowanej mocy, będzie należeć do projektu Hornsea Two, który właśnie wchodzi w fazę konstrukcyjną i który powinien być gotowy za dwa lata.

Obecnie największa na świecie jest morska farma wiatrowa Hornsea One, która została wybudowana przez duński Orsted w brytyjskiej części Morza Północnego, w odległości ponad 120 km od wybrzeży Yorkshire.

Moc farmy wiatrowej Hornsea One wynosi 1,218 GW i składają się na nią 174 turbiny rozmieszczone na obszarze aż 407 km2. Ostatnia z turbin Siemens Gamesa o jednostkowej mocy 7 MW została zainstalowana w październiku ubiegłego roku.

REKLAMA

Teraz w sąsiedztwie Hornsea One duński koncern rozpoczyna budowę jeszcze większej farmy wiatrowej – Hornsea Two o docelowej mocy 1,386 GW. W najbliższych tygodniach na miejscu inwestycji ma się rozpocząć montaż pierwszych ze 165 fundamentów, które będą instalowane przez firmę DEME w odległości minimum 90 km od brzegu.

W skład farmy wiatrowej Hornsea Two wejdą turbiny o jednostkowej mocy 8,4 MW, których wysokość w najwyższym punkcie, wraz z łopatami, wyniesie 204 metry ponad poziomem morza i w których zostaną zastosowane łopaty o długości 82 metry dostarczone przez Siemens Gamesa z fabryki w brytyjskim porcie w Hull.

Cała inwestycja ma być gotowa w 2022 roku i będzie to wówczas największa na świecie morska farma wiatrowa pod względem zainstalowanej mocy (pod względem ilości turbin nadal największa będzie Hornsea One).

REKLAMA

Rok później w fazę operacyjną ma zacząć wchodzić jeszcze większa morska farma wiatrowa, o mocy sięgającej aż 3,6 GW, którą również w brytyjskiej części Morza Północnego uruchomi norweski Equinor. Wiadomo już, że w tym projekcie zostaną zastosowane największe na świecie turbiny o jednostkowej mocy 13 MW, które dostarczy General Electric.

W międzyczasie w brytyjskiej części Morza Północnego będzie prowadzona budowa innej farmy wiatrowej Seagreen 1 o mocy przekraczającej 1 GW, którą rozwijał dotąd deweloper SSE Renewables, a w której od kilku miesięcy większościowym udziałowcem jest Total.

Moc tej farmy wiatrowej ma sięgnąć docelowo 1,14 GW i ma ona być zlokalizowana na Morzu Północnym w odległości około 27 kilometrów od wybrzeża Szkocji. Ta inwestycja ma kosztować około 3 mld funtów, w tym koszt budowy infrastruktury przesyłowej ma wynieść ok. 500 mln GBP.

Budowa farmy wiatrowej Seagreen 1 rozpoczęła się w pierwszym kwartale tego roku, a jej zakończenie zaplanowano na koniec 2022 r. Powinna to być wówczas trzecia największa na świecie farma wiatrowa na morzu – po projektach Hornsea One i Hornsea Two.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.